İki arada bir derede

İki arada bir derede
İki arada bir derede
Ahmet Küçükkayalı, uzun yıllar sonra gelen ikinci filmi 'Bensiz'le iyi tercihler ortaya koymasına karşın, sonuç alıcı darbeyi indirmeyi başaramıyor.

BENSİZ (2 Yıldız)
Yönetmen: Ahmet Küçükkayalı
Oyuncular: Metin Akdülger, Öykü Çelik, Nurhan Yılma, Levent Can, Nurseli İdiz, Ayla Algan
Süre: 80 dk.

Yapımı yılan hikâyesine dönen ve bir türlü görmeyi başaramadığımız ‘İçerideki’ adlı ilk filminin üzerinden uzun yıllar geçtikten sonraki ikinci hamlesi ‘Bensiz’le kapımızı çalan Ahmet Küçükkayalı, adından da anlaşılacağı gibi, başkarakterin ‘yokluğu’nda çevresindekilerin nasıl bir ruh hali içinde yollarına devam ettiklerini anlatmayı deniyor bu filminde.
Başına aldığı bir darbe nedeniyle hareketsizliğe mahkûm olan bir futbolcu var hikâyenin merkezinde, ne konuşabiliyor ne de herhangi bir uzvunu hareket ettirebiliyor. Ailesi başta olmak üzere onun çevresine kümelenen insanlarınsa bu durumla baş etmeye çalışmaktan ziyade, meseleden ‘kurtulma’ isteklerinin öne çıktığını görüyoruz. Herkes onu ‘çok seviyor’ ama bir ‘yük’ olarak gördükleri de gerçek!
‘Bensiz’, temelde Julian Schnabel imzalı ‘Kelebek ve Dalgıç’ın (Le Scaphandre et le Papillon) yolunu takip ediyor. Ancak bu takip hamlesinin belli bir noktadan sonra başkalaştığını, işin ‘karamizah’ boyutuyla ilgilendiğini söylemek gerek. İyi bir tercih olmasına karşın, tek mekânda geçen hikâyeyi dağınıklıktan kurtaracak ‘rahatlık’ yok filmde. Başkarakterin hareketsizliği, bir ‘efekt’ olarak kendini hissettiriyor ve hikâyeyi çekici bir noktaya taşıyor, ancak diğer karakterlerin eylemlerinin yeterince düşünülmeden yazıldığı açık. Anne, abla, yeğen, eski sevgili, bakıcı gibi karakterlerin ‘oyun’daki güçleri alabildiğine sınırlı.
Başkarakterin ‘kendine hapsolma’ durumunu görselleştiren yönetmen Ahmet Küçükkayalı, onun buradan kurtulup kurtulamayacağına dair bir soru işareti atıyor ortaya ve bu işaretle götürmeye çalışıyor filmi. Bir iyi tercih daha sinemacıdan, ancak burada da çevresel faktörlere boyun eğiyor ve karakterin içe kapanmasının sunacağı zengin malzemeyi es geçiyor. Sonuç olarak da tıpkı başkarakteri gibi iki arada bir derede kalıyor film , eksenini nereye oturtacağını bir türlü belirleyemiyor.


VİZYONU DEVAM EDEN YERLİLER

Cennetten Kovulmak (2 yıldız)
Lal (2 yıldız)
İtirazım Var (3 yıldız)
Gülcemal (1 yıldız)
Hayat Sana Güzel (1 yıldız)
Kendime İyi Bak (1 yıldız)
Mandıra Filozofu (2 yıldız)
Peri Masalı (1 yıldız)
Ammar (1 yıldız)
Zaman Makinesi 1973 (2 yıldız)
Sadece Sen (1 yıldız)
Bizum Hoca (2 yıldız)
Recep İvedik 4 (1 yıldız)
Bi Küçük Eylül Meselesi (2 yıldız)
Düğün Dernek (1 yıldız)


  ETİKETLER:

  hayat

  ,

  Oyun

  ,

  Kelebek

  ,

  Zengin

  ,

  ruh

  ,

  eylül

  ,

  film

  ,

  zaman

  ,

  nurseli idiz