@ErkanAktug

'İki genç kız'ın filmidir

Radikal bir film geliyor! 'Karanlık Sular' ve 'Lola ve Bilidikid'in yönetmeni Kutluğ Ataman, Radikal yazarı Perihan Mağden'in 'İki Genç Kızın Romanı'nı 'İki Genç Kız' adıyla sinemaya aktarıyor.
Haber: ERKAN AKTUĞ / Arşivi

İSTANBUL - Radikal bir film geliyor! 'Karanlık Sular' ve 'Lola ve Bilidikid'in yönetmeni Kutluğ Ataman, Radikal yazarı Perihan Mağden'in 'İki Genç Kızın Romanı'nı 'İki Genç Kız' adıyla sinemaya aktarıyor. Yapımcılığını Yalan Dünya'nın (Gülen Hurley ve Radikal yazarı Murat Çelikkan) üstlendiği filmin diyalog yazarlığını Radikal
okurlarının yakıdan tanıdığı şair, yazar Yıldırım Türker, müzik danışmanlığını ise Naim Dilmener (o da bir Radikal) yapacak.
Son yıllarda video projeleriyle dünya sanat gündeminde adından sıkça söz ettiren Kutluğ Ataman, filmin başrolleri için Türkiye'de pek alışkın olmadığımız bir yöntem deniyor. 'İki Genç Kız'daki Behiye ve Handan karakterleri üç gün sürecek deneme çekimleri sonucunda belirlenecek. Filmin üç kız, iki erkek genç oyuncusu için 400 aday başvurdu. Dün başlayan deneme çekimleri 10 Temmuz'da sona erecek.
Ayrı dünyalardan iki genç kızın sıradışı dostluğunu anlatan 'İki Genç Kızın Romanı', konusundan ziyade özgün diliyle öne çıkan bir roman. Bunun sinemasal karşılığı nasıl olacak? Filmin senaryosunu da yazan yönetmen Kutluğ Ataman, romanı 'bir savaş muhabirinin kamerasından çıkmış sıcak bir haber gibi' sinemaya aktaracağını söylüyor. Filmde hareketli video kamera kullanacağını belirten Kutluğ Ataman, hareketli çekimler sayesinde gerçeklik duygusunun izleyiciye daha iyi geçeceği inancında.
Dün Yalan Dünya'nın ofisinde düzenlenen basın toplantısına katılan Perihan Mağden, senaryonun gidişatından memnun: "Son halini görmedim ama gördüğüm kadarıyla kitaba sadık gidiyor." Ataman ise doğal olarak bazı değişiklikler yaptıklarını belirterek ekliyor: "Sevdiğimiz bazı karakterleri öldürmek zorunda kalıyoruz!"
'İki Genç Kız'ın çekimlerinin sonbaharda başlaması ve 2004 yılı başlarında gösterime girmesi planlanıyor. Filmin tamamı İstanbul'da çekilecek. Deneme çekimlerine katılmak isteyenler için Tel: 0212 258 93 99