İKSV'den dopdolu bir festival daha!

İKSV'den dopdolu bir festival daha!
İKSV'den dopdolu bir festival daha!
38. Uluslararası İstanbul Müzik Fevstivali 3 Haziran2da başlayacak.

İSTANBUL- İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından Borusan Holding’in ana sponsorluğunda düzenlenen "38. Uluslararası İstanbul Müzik Festivali", 3 Haziranda başlayacak.

İKSV’den yapılan açıklamaya göre, Aya İrini Müzesinde gerçekleştirilecek festivalin açılış konserinde, şef Gürer Aykal yönetimindeki Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası (BİFO) sahne alacak.

BİFO’nun, festivalin bu yıl "Onur Ödülü"ne layık görülen besteci Yalçın Tura’nın "Anadolu’dan" adlı orkestra süitini seslendireceği konserde, 13 yaşındaki genç keman virtüozu Elvin Hoxha Ganiyev, Wieniawski’nin 2 numaralı Keman Konçertosu ile müzikseverleri selamlayacak.

Festival kapsamında 7 Haziranda da besteci Arvo Part’ın, 2010 Avrupa Kültür Başkenti İstanbul ve 2011 Avrupa Kültür Başkenti Talinn’in ortak talebi üzerine bestelediği "Adem’in Yakarışı" adlı yapıtının dünya prömiyeri gerçekleştirilecek. Eser, konuk şef Tonu Kaljuste yönetiminde BİFO, dünyadaki en iyi korolardan biri olarak ün kazanan Grammy ödüllü Estonya Filarmonik Oda Korosu ve erken dönem çok sesli müzik alanındaki başarılı yorumlarıyla tanınan Vox Clamantis tarafından seslendirilecek.

Festivalin "Yaşam Boyu Başarı Ödülü"nün Arvo Part’e sunulacağı konser, Caddebostan ve Taksim’deki dev ekranlardan ve "www.borusan.com" internet sitesinden canlı olarak yayınlanacak. (aa)