İKSV'nin yeni patronu Bülent Eczacıbaşı

İKSV'nin yeni patronu Bülent Eczacıbaşı
İKSV'nin yeni patronu Bülent Eczacıbaşı

Eczacıbaşı Holding?in patronu Bülent Eczacıbaşı, oybirliğiyle İKSV?nin yeni başkanı seçildi.

İSTANBUL - Şakir Eczacıbaşı’nın ölümüyle boşalan İstanbul Kültür Sanat Vakfı’nın yeni  başkanı Eczacıbaşı Holding’in patronu Bülent Eczacıbaşı oldu. İKSV’nin yönetim kurulu dün olağanüstü toplandı. Toplantıda, önce Şakir Eczacıbaşı’nın vefatıyla boşalan yönetim kurulu üyeliğine Bülent Eczacıbaşı seçildi, ardından da Bülent Eczacıbaşı oybirliğiyle İKSV Yönetim Kurulu Başkanlığı’na getirildi.
Bülent Eczacıbaşı, başkanlık görevini üstlenmesinin ardından yaptığı açıklamada, İKSV’nin, dünyadaki  kültür ve sanat çalışmalarının en seçkin örneklerini Türkiye izleyicisiyle buluşturmak; Türkiye’nin ulusal kültürel ve sanatsal değerlerini dünya ölçüsünda tanıtmak ve paylaşmak amacıyla 37 yıldır çalışmalarını yürüttüğünü belirterek, “Ülkemizin kültürel yaşamında vazgeçilmez bir rol oynayan İstanbul Kültür Sanat Vakfı, bundan sonra da ilkelerinden ödün vermeden  kültür ve sanat alanındaki yaratıcı, yapıcı, yenilikçi ve öncü rolünü geliştirerek sürdürecektir” dedi.
İKSV, Bülent Eczacıbaşı başkanlığında; başkan yardımcısı Ahmet Kocabıyık ve üyeler Hamit Belli, Nuri Çolakoğlu, Suzan Sabancı Dinçer, Ahmet Misbah Demircan, Oya Eczacıbaşı, Prof. Münir Ekonomi, Gencay Gürün, Tayfun İndirkaş, Doç. Yekta Kara, Ergun Özen, Ethem Sancak ve Kadir Topbaş ’tan oluşan yönetim kurulu ile çalışmalarına devam edecek.

İlk başkan Nejat Eczacıbaşı’ydı
Kar amacı gütmeyen bir sivil toplum kuruluşu olarak İstanbul’da uluslararası sanat festivalleri düzenlemek amacıyla 1973 yılında Dr. Nejat F. Eczacıbaşı önderliğindeki 17 işadamı ve sanatsever tarafından kurulan İKSV’nin 37 yıllık tarihinde ilk başkanlık görevini Dr. Nejat F. Eczacıbaşı üstlenmişti. Nejat Eczacıbaşı’nın 1993 yılında vefatının ardından görevi devralan Şakir Eczacıbaşı, hayata veda etiği 23 Ocak 2010’a kadar bu görevi yürütmüştü. (Kültür Sanat)


    ETİKETLER:

    Kadir Topbaş