'İktidarla uğraşmaya aklı yetmeyen sinema da yapmasın'

'İktidarla uğraşmaya aklı yetmeyen sinema da yapmasın'
'İktidarla uğraşmaya aklı yetmeyen sinema da yapmasın'
İstanbul Film Festivali Ulusal Yarışma Jüri Başkanı Zeki Demirkubuz, 'Bakur'un yasaklanmasına tepki gösterdi. Demirkubuz, "En iyi filmler faşist dönemlerde çıkar, bu dönemde zekası sinema yapmaya yetmeyen, sinema da yapmasın" dedi.

RADİKAL - Kültür Bakanlığı'nın baskısı sonucu 'Bakur' belgeselinin 34. İstanbul Film Festivali'ndeki gösteriminin iptal edilmesine jüri üyelerinden de tepki geldi.

Festivalin Ulusal Yarışma Jüri Başkanı yönetmen Zeki Demirkubuz, sert bir açıklama yaptı. Demirkubuz şunları söyledi:

"Bakur filmine ugulanan sürecin tamamen siyasi olduğunu düşünüyorum. İktidarla uğraşmaya aklı yetmeyen sinema da yapmasın. En iyi filmler faşist dönemlerde çıkar, bu dönemde zekası sinema yapmaya yetmeyen, sinema da yapmasın. Film bahane, bir hafta önce öldürülen katırların da bu kararda etkili olduğunu düşünüyorum. Filmin yasaklanmasına çok önceden karar verilmiş."

Radikal Halk Ödülü de iptal

'Bakur' sansürüne tepki, 22 film festivalden çekildi

Bakanlığın elindeki sansür kılıcı

Festival, PKK belgeselini programdan çıkarttı!


  http://www.radikal.com.tr/133480213348024

  YORUMLAR
  (4 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Alenen terör propagandası - user769122

  PKK terör örgütünü sevgi kelebeği gösterme yolunda bir girişim başka bir şey değil. Bu resmen terör örgütü propagandasıdır

  AHMAKLIGIN SINIRSIZLIGI - Equalizer001

  Sinemaci Zeki Demirkubuz:?İktidarla uğraşmaya aklı yetmeyen sinema da yapmasın?Bu bizim sinemacilarin hangi akla hizmet ettiklerini bilen varsa beri gelsin. Turkiye, Terroristleri ve terrorist eylemeri oven, reklamini yapan yazisal ve gorsel ifadeleri yasaklamis mi? Yasaklamis. Eeee, bunu bildiginiz halde neden hala kendinize ayirimcilik yapilmasini istiyorsunuz? Sizin kaniniz Turk milletinin kanindan daha mi kirmizi? ?En cok uyuz oldugum sey; zekaninin bir siniri oldugu halde ahmakligin sinirsiz oldugudur. __ ANONIM

  Tam tersi doğru!!! - user1053366

  Jüri Başkanı Zeki Demirkubuz, "En iyi filmler faşist dönemlerde çıkar, bu dönemde zekası sinema yapmaya yetmeyen, sinema da yapmasın" demiş. Katılmıyorum. Bu dönemde en iyi filmleri, oyunları, şarkıları "Saray Soytarıları" yaptı. Yaşasın Yeni Türkiye!!!

  Hadi mantık yürütelim . - Ukelaa

  Bu arkadaşın önermesine göre bu ülkede hiç bir dönemde faşizm yaşanmamış demektir , eğer dediği gibi faşizm dönemleri yaşanmış olsaydı dünyadaki tüm sinema ödüllerini biz toplardık . Yine aynı önermeye göre dünyanın en faşist ülkeside ABD , nede olsa tüm sinema ödüllerini onlar topluyor . İlginç .