İleri müziğin adresi MİAM

İleri müziğin adresi MİAM
İleri müziğin adresi MİAM

Prof. Kamran İnce, MİAM?da hedeflerine ulaştıklarını söylüyor. FOTOĞRAF: BURCU ORHON

10 yılda dünya çapında mezunlar veren İTÜ Müzik İleri Araştırmalar Merkezi'nin eşbaşkanı Kamran İnce, '10 yıl önce Türkiye'de dünyayı takip eden, müzikteki güncel konuları anlatan, müziğe araştırmacı yaklaşan kaliteli bir yüksek lisans eğitimi yoktu. MİAM bugün dünyada tanınan bir okul' diyor
Haber: SAMİ KISAOĞLU / Arşivi

İSTANBUL - 1999 senesinde koridorlarında az sayıda öğrencisi ve seçkin bir öğretim kadrosuyla yola çıkan İTÜ  Dr. Erol Üçer Müzik İleri Araştırmalar Merkezi (MİAM), geçen 10 yılda dünya çapında mezunlar veren bir merkez haline geldi. Gerek her müzik meraklısının kendini bir anlığına da olsa cennette hissedebileceği kütüphanesiyle gerekse prova odaları ve stüdyosuyla dünya ölçeğinde bir müzik eğitimi sunan MİAM, 2009-2010 sezonunda 10’uncu yılını kutluyor. Açıldığı günden bu yana sadece eğitim alanındaki çalışmalarıyla değil; konferanslar, konserler, ustalık sınıfları ve atölye çalışmalarıyla da önemli etkinliklere imza atan merkezin Prof. Cihat Aşkın ile birlikte eş-başkanlığını yürüten Prof. Kamran İnce ile MİAM’ı, onuncu yıl etkinliklerini ve son dönem çalışmalarını konuştuk.

MİAM’ın kuruluş amacından ve verilen eğitimden bahseder misiniz?
MİAM’ın kuruluş nedeni gerçek anlamda Türkiye’de müzik alanında yüksek lisans eğitiminin olmamasıydı. 2000 yılı öncesinde benim gözlemlediğim kadarıyla dünyayı takip eden, müzikteki güncel konuları anlatan, araştırmacı yaklaşımla müziğe yaklaşan kaliteli bir yüksek lisans eğitimi yoktu. İstanbul Teknik Üniversitesi’nin 225’inci yıldönümü için Academica isimli bir eser yazmıştım. O dönemin rektörü Gülsün Sağlamer ile Türkiye’deki eğitim sistemi üzerine konuştuğumuz sırada süpriz bir şekilde “Böyle bir şey yapmak ister misin?” diye sormuştu. Böyle başladı bütün olay. Tabi Amerikalılara bunu söylediğim zaman bir sene içinde böyle bir şey yapıcaz, altı ay kadar sonra eğitime başlayacağız diye ‘Siz deli misiniz’ dediler. Fakat Türkiye malum bildiğimiz gibi çok çılgın fikirlere çok açık bir yer. Sonuçta kurucumuz Dr. Erol Üçer’in sponsorluğuyla, Gülsün Sağlamer, ben ve Cihat Aşkın MİAM’ı başlattık.

MİAM çok kısa bir sürede uluslararası alanda öğrenciler yetiştiren bir kurum oldu. MİAM’ın geldiği nokta üzerine biraz konuşabilir miyiz?
MİAM şu anda dünyada bilinen bir okul. Şimdiye kadar büyük ölçüde istediklerimizi yaptık. Dünyanın en iyi üniversitelerine doktora için öğrenci gönderdik. Harvard (Tolga Yayalar), Stanford (Turgut Erçetin), Eastman School of Music (Arda Cabaoğlu), IRCAM (Tolga Tüzün) bu okullardan bazıları. Şu anda birkaç öğrencimiz Bilkent’te profesör, yine iki tane öğrencimiz Bilgi’de profesör. Yurtdışına gönderdiğimiz öğrencilerin yanı sıra yurtdışından MİAM’a gelen öğrencilerimizde söz konusu. Doktoralarını bitirmek üzere olan Cevdet Erek ve Erdem Helvacıoğlu da önemli başarılara imza atan bestecilerimizden. Diyebiliriz ki rüyalarımız büyük ölçüde gerçekleşti.

Birazda MİAM’ın gelecek yıllarına dair olan hayallerinizden bahseder misiniz?
Deniz Hughes’u biliyorsunuz. Müthiş bir film müziği bestecisi olmasının yanısıra birçok besteciye kariyerinde rehberlik yapmış bir isim. Kendisi İstanbul’a zaman zaman geliyor. MİAM 1O. Yıl Etkinlikleri kapsamında da genç müzisyenler ve besteciler için atölye çalışmaları gerçekleştirmişti. Kendisininde hoca olarak yer alacağı kompozisyon bölümünün altında şekillenecek bir film müziği bölümü oluşturmak istiyoruz. Stüdyomuzu buna göre güncellemek, okulun eğitim çizgisini daha yukarılara taşımak isteklerimiz arasında.

Son olarak şu sıralar yazmakta oldunuz operadan biraz söz edebilir misiniz?
Bu çalışma benim ilk operam. 1 sahne 5 bölümden oluşan içinde Türk enstrümanlarınında olmasını planladığım 95 dakikalık bir eser. Hayatımda yaptığım en zor iş diyebilirim. 2-3 sene librettonun oluşumu ile geçti. Eserin ismi Judgement of Midas. Aslında opera bir müzik yarışmasında geçiyor. Pan ve Apollo’da yer alıyor eserde. 2011’de prömiyerin yapılmasını planlıyoruz.

MİAM Improvisation Ensemble bugün, İstanbul Modern Müzik Topluluğu (IMME) ise 26 Mayıs saat 20.00’de MİAM’da ücretsiz izlenebilir. Adres: İTÜ Eski Maden Fakültesi, 3. Kat, Maçka/İstanbul.