İlgi gören oyunlar Kıbrıs Tiyatro Festivali'nde

İSTANBUL - Sekizincisi düzenlenen Kıbrıs Tiyatro Festivali 2 Eylül’de başlıyor. Türkiye ’den özel ve ödenekli tiyatroların ilgi gören oyunlarıyla, Üsküp Türk Tiyatrosu’nun konuk olacağı festival 28 Eylül’de sona erecek. Lefkoşa Belediye Tiyatrosu’nun ev sahipliği yapacağı festivalin açılışını da 2 Eylül’de Ankara DT, teknolojinin ve bireyselleşmenin oluşturduğu tek kişilik dünyaların eleştirisini sunan ‘Tek Kişilik Şehir’ adlı oyunla yapacak. Ardından Zafer Algöz, Zerrin Tekindor, Ülkü Duru ile İştar Gökseven’den oluşan bir kadroyla izleyicileri kahkahaya boğan, İstanbul DT yapımı ‘Vahşet Tanrısı’ izlenecek. 6 Eylül’de izlenecek ‘Vahşet Tanrısı’dan sonra da 11-12 Eylül’de sahneye, İstanbul’da kapalı gişe oynayan Oyun Atölyesi yapımı ‘Testosteron’ çıkacak. ‘Testosteron’ bir nikahın bozulması üzerine, değişik mesleklerden yedi erkeğin cinselliğe, kadına ve doğaya ‘erkekçe’ bakışlarını sergiliyor.
Genco Erkal’ın Nazım Hikmet’in şiirlerinden uyarlayarak sahneye taşıdığı ve “Nazım Hikmet’le 35 yıllık yolculuğumun özeti” olarak tanımladığı ‘Kerem Gibi-Nazım Hikmet’le 35 Yıl’ adlı oyun da festivalin 15-16 Eylül’deki konuğu olacak.
İstanbul Şehir Tiyatroları da festivale ‘Tarla Kuşuydu Juliet’ (20 Eylül) ve ‘İntiharın Genel Provası’ (23 Eylül) adlı iki oyunuyla katılıyor. 23 Eylül’de sahnelenecek. Festival, 27 ve 28 Eylül’de Yıldız Kenter’in amuda kalktığı sahnesiyle çok konuşulan ve yaşlanmayı ele alan ‘Kraliçe Lear’ı ile sona erecek. (Kültür Sanat )