İlk Che, devrim çocuğu

Efsanevi devrimci Che Guevara'yı beyazperdede izlemek isteyenlere müjde! Walter Salles'in yönettiği, Cannes'da Altın Palmiye için yarışan 'Motosiklet Günlükleri' bu yılki filmekimi'nde gösterilecek. Böylece ilk Che'yi görmüş olacağız.

İSTANBUL - Efsanevi devrimci Che Guevara'yı beyazperdede izlemek isteyenlere müjde! Walter Salles'in yönettiği, Cannes'da Altın Palmiye için yarışan 'Motosiklet Günlükleri' bu yılki filmekimi'nde gösterilecek. Böylece ilk Che'yi görmüş olacağız. Steven Soderberg'in yöneteceği ikinci 'Che' filmi içinse en az iki yıl beklememiz gerekiyor. Çünkü Che'yi Benicio Del Toro' nun canlandıracağı filmin çekimleri önümüzdeki yıl ağustosta başlayacak.
'Motosiklet Günlükleri'nde Che'yi Meksikalı oyuncu Gael Garcia Bernal canlandırıyor. Ama o bu rolün yabancısı değil. 2002 yapımı David Attwood'un yönettiği 'Fidel' (tv8'de geçen ay gösterilmişti) adlı televizyon filminde de yine Che'yi oynamıştı. Kendisi şu sıralar Latin Amerika sinemasının en popüler oyuncusu. Çünkü sadece Salles'in değil Pedro Almodovar'ın son filmi 'Kötü Eğitim'de de başrolde oynuyor. Her iki filmin bu yıl Cannes'da gösterilmesiyle festivalin gündemine oturan Bernal'in adını yakında Türkiye'de de duymayan kalmayacak. Zira bu iki film, önümüzdeki ay gerçekleşecek 'filmekimi'nde gösterilecek. Hatta kendisinin festival sırasında Türkiye' ye gelmesi bile söz konusuymuş.
9 yaşında Hayek'le oynadı
Gael Garcia Bernal, ilk olarak Latin Amerika sinemasının en önemli ismi
Alejandro Gonzalez Inarritu'nun 'Paramparça: Aşıklar-Köpekler'iyle dikkatleri üzerine çekmişti. Daha sonra Meksika'da tüm zamanların en çok izlenen filmi unvanını ele geçiren 'Günah'ta ve '!f İstanbul'da da gösterilen 'Ananı da...'da başrol oynamıştı. 'Paramparça'da ağabeyinin köpeğini dövüştürerek hayatını kurtarmaya çalışan Octavio'yu canlandıran Bernal'i, 'Ananı da...'da arkadaşıyla aynı kadına âşık olup onunla rekabete giren Julio, 'Günah'ta ise kasabanın güzel öğretmenine gönlünü kaptıran genç rahip Amaro rolünde izlemiştik.
1978 yılında Meksika'da oyuncu bir annenin çocuğu olarak dünyaya gelen Bernal'in oyunculuk serüveni küçükken başlamış. İlk olarak dokuz yaşında 'Teresa' adlı televizyon dizisinde rol almış. Rol arkadaşı da Salma Hayek. Eğitimsiz bu işin olmayacağını anlamış olmalı ki Londra'nın yolunu tutmuş. Londra Central School of Speech and Drama'ya kayıt olmuş. Şimdilerde ise ancak Hollywood yıldızlarına gösterilen bir ilginin odağı durumunda. 'Motosiklet Günlükleri'nde Che Guevara' nın henüz bir tıp öğrencisiyken arkadaşıyla çıktığı Latin Amerika gezisi anlatılıyor. Che Guevara, Bernal için hiç de uzak bir figür değil: "Ben Küba Devrimi'nden sonra doğdum. Ama bu devrim benim doğmama sebep olan en önemli etken. Çünkü annem ve babam Che'yle aynı düşünceler için mücadele ederken tanışmışlar." Bernal, rolünün hakkını en iyi şekilde verebilmek için Che'nin seyahat arkadaşı ve halen Küba'da yaşayan doktor Alberto Granado'yla görüşmüş, önerilerini harfi harfine yerine getirmiş.
Hollywood, popülaritesi her geçen gün artan aktörle yakından ilgileniyor. Onun aklı Meksika'da olsa da kimi zaman idealizmin ve pragmatizmin birbirine karıştığını belirtiyor samimiyetle: "Arjantin gibi sinemayı destekleyen ülkeler de var. Ancak Latin Amerika ülkelerinin çoğunda sinemaya katkı yapılmıyor, Meksika da bunların başında geliyor. Bu durum insanı parayı kendi başına bulmaya ve biraz liberal davranmaya itiyor." (Kültür Sanat)