İlk Leica'lardan biri için 5 milyon TL

İlk Leica'lardan biri için 5 milyon TL
İlk Leica'lardan biri için 5 milyon TL
Alman fotoğraf makinası markası Leica'nın ilk ürettiği prototiplerden biri, Avusturya'da 2.16 milyon avroya (yaklaşık 5 milyon TL) satıldı.

1923 yılında üretilen Leica marka bir fotoğraf makinesinin prototipi, 2.16 milyon euroya (yaklaşık 5 milyon TL) satıldı. Bu şimdiye kadar bir kamera için ödenen en yüksek miktar.

Leica A isimli model 35 mm'lik film kullanan ilk ticari taşınabilir kamera olarak tarihe geçmiş. 1923 yılında söz konusu modelden sadece 25 adet üretilmiş. ‘0’ serisi olarak adlandırılan kameralardan sadece 12 tanesi günümüze kadar varlığını sürdürebilmiş.

Cumartesi günü gerçekleşen açık artırma 300 bin eurodan başladı. Fotoğraf makinesı adını açıklamak istemeyen bir alıcı tarafından Avusturya'nın Viyana şehrindeki Westlicht Galerisi'nde satıldı. Uzmanlar kameranın ortalama 600 bin euroya alıcı bulacağına inanıyordu. Zira aynı fotoğraf makinası 2007 yılında sadece 336 bin euroya alıcı bulmuştu. Fakat açık artırma başlar başlamaz fiyat 1.8 milyon avroya kadar yükseldi. Satış fiyatının geri kalanını vergiler ve işlem ücretleri oluşturdu.

Retro modası
Fotoğraf makinasının bu kadar pahalıya satılması eski fotoğrafçılık malzemelerine olan ilginin son dönemde hızla artmasına bağlanıyor. Bundan önce de en pahalı fotoğraf makinası olma rekoru 1.32 milyon euroya satılan bir Leica 0-serisi kameraya aitti.

Astımı olduğu için tasarladı
Leica markası 1849 yılında yaratıldı. Şirket optik lensler ve mikroskoplar üretmekte uzmanlaştı. Mikroskop departmanında çalışan optik mühendisi Oskar Barnack boş zamanlarında fotoğrafçılık yapıyordu. Kronik astımı olduğu için, siyah bir kumaşın altına girilerek çekilen kameraları kullanamayan Barnack kolay, taşınabilir ve hafif bir fotoğraf makinesine ihtiyaç duyuyordu.
Barnack fikrini patronlarına ilettiğinde 25 adet prototip kamera üretildi. Bu kameraların sadece test amaçlı kullanılması ve satılabilir olup olmadıklarının anlaşılması amaçlanmıştı. Kameralar beğenilse de bir çok eleştiri de aldı. Ancak şirket risk almaya karar verip Leica A serisini piyasaya sürdü. Bu fotoğraf makinelerinden ise 1000 adet üretildi.
O dönemde Hollywood filmlerinde kullanılan 35 mm'lik filmin avantajlarını gözlemleyen Barnack 1908 ile 1923 yılları arasında Leica marka kameraların ilk kişisel prototiplerini üretmeye başladı. Barnack'ın o dönemde çektiği fotoğrafların büyük bir kısmı günümüze ulaşmayı başardı.
Kameralar 1925 yılında satışa çıktı. 1932 yılında Leica marka 90 bin fotoğraf makinesi satılmıştı. Almanya 'nın Solms kentinde bulunan Leica, bugün de fotoğraf makinesi üretiyor. (BBC Türkçe)