İlk mimarlık festivali

Mimarlığın Türkiye'de çağdaş ülkeler seviyesinde uygulanabilmesi amacıyla 2000 yılında kurulan Arkitera Mimarlık Merkezi, kısa zamanda alanında en önemli sivil toplum kuruluşlarından biri haline geldi.

İSTANBUL - Mimarlığın Türkiye'de çağdaş ülkeler seviyesinde uygulanabilmesi amacıyla 2000 yılında kurulan Arkitera Mimarlık Merkezi, kısa zamanda alanında en önemli sivil toplum kuruluşlarından biri haline geldi. 'www.arkitera.com' internet sitesi, bugün, sektörle ilgili gelişmeleri sayfalarına yansıtan çok önemli bir veritabanı konumunda. Dört yılda pek çok etkinliğe imza atan, Banu Binat, Ömer Kanıpak, Ömer Yılmaz yönetimindeki Arkitera, şimdi de Türkiye'nin ilk mimarlık festivalini düzenliyor.
4-9 Ekim arasında Aykut Köksal'ın küratörlüğünde gerçekleştirilecek
İstanbul Mimarlık Festivali'ne Tarihi Darphane Binaları ev sahipliği yapacak. İlk yılında 'Hafif Ama Ağır' başlığıyla gençlik temasına odaklanan festival, İstanbul'da, mimarlığın da yaşayan bir süreç olduğunu ve sadece eskiye dönük anıtlarla temsil edilmediğini göstermek amacıyla düzenleniyor.
Festival, Avrupa Birliği'nin desteklediği ve Arkitera'nın Mart 2004 itibarıyla 14 üyesinden biri olduğu GAUDI Network'ünün en büyük etkinliklerinden biri olan 1. Avrupa Mimarlık Festivali'nin de bir parçası.
Festivalde ziyaretçiler, ulusal/uluslararası arenada ödül almış birçok projeyi yakından inceleme fırsatı bulacaklar. 'Archiprix' sergisinde son beş yılın 'Archiprix' birincilerinin projelerine, AMV Genç Mimar Ödülü sergisinde ise bu yıl ilk kez verilen ödülü kazanan genç mimarların projelerine yer verilecek. Aralarında 'Zaha Hadid'le Bir Gün'ün de olduğu mimarlıkla ilgili beş film de Türkiye'de ilk defa festival kapsamında gösterilecek.
Ustalarla sohbetler
Festival kapsamına dahil edilen 'Arkimeet' serisinin dokuzuncusuna ise Almanya'nın ünlü genç kuşak mimarlarından Matthias Sauerbruch konuk oluyor. Genç mimarları en çok heyecanlandıracak etkinliklerden biri ise 'Yüz Yüze Buluşmalar'. Bu bölümde yer alan 'Sabah Sohbetleri: Kahve Altı Mimarlık' etkinliğinde genç mimarlar ve öğrenciler festival boyunca her sabah Aydın Boysan, Nezih Eldem gibi usta mimarlarla samimi bir ortamda sohbet edebilecek, anılarını, deneyimlerini paylaşabilecekler. Yine bu bölümde yer alan 'Mimarlar Yapılarını Gezdiriyor' başlığı altında mimarlar, aralarında Melkan Gürsel ve Murat Tabanlıoğlu'nun imzasını taşıyan DMG Magazine binasının da bulunduğu beş ayrı yapıyı kendi mimarı rehberliğinde gezme fırsatı bulacak, yapıyla ilgili merak ettiklerini sorup, cevaplarını yerinde öğrenebilecek.
Konferanslara gelince... 'Ustaların İlk İşleri' başlığı altındaki konferanslarda, Türkiye mimarlığının önde gelen beş ustası Turgut Cansever, Cengiz Bektaş, Ersen Gürsel, Mehmet Konuralp ve Behruz Çinici gençlik dönemlerindeki çalışmalarını anlatacak. 'Gençlerin Son İşleri' konferans dizisinde ise genç mimarlar, en son projelerini katılımcılarla paylaşacak.
Bunların dışında Bülent Tanju, Tansel Korkmaz, Aydan Balamir, Günkut Akın gibi isimlerin konuşma yapacağı konferans atölyesinde 'Ödüller ve Genç Mimarlık', 'İşitme, Mekânsallık ve Mimarlık', 'Toplumsal Cinsiyet ve Mekân', 'Gençlik Metafiziği ve Etkilenme', 'Mimarlıkla Mimarlığa Karşı Olmak' gibi konular tartışılacak.
Yaklaşık 25 mimarın katılacağı 'Mimarlıkta Genç Olma Durumu' başlıklı tartışma festivalin dikkat çeken diğer etkinlikleri arasında. Festival kapsamında yer alan 'İşler' bölümünde ziyaretçilerin interaktif olarak katılabilecekleri etkinlikler yer alıyor. Bunlardan biri İstanbul üzerine 12 farklı düş ortaya koyacak olan 'Yeniden Bilimsel Küçük Tiyatro'. İsviçre'li genç mimar Marc Bretler, tiyatro sahnesine atıfta bulunarak mimarlık öğrencilerini yaşadıkları, algıladıkları ve hayal ettikleri İstanbul'u, sahnelemeye davet ediyor.
Atölye çalışmaları bölümünde genç mimarlar Nevzat Sayın, Cengiz Bektaş, Şevki Pekin gibi duayenlerle çalışacak. Çok özneli workshop 'LabPlace İstanbul'da ise farklı disiplinlerde üretim gerçekleştiren kişilerle kendi alanımızı nasıl genişletebileceğimizin yolları aranacak. İstanbul Belediyesi, Bilgi Üniversitesi, Kale Grubu, Geberit, Lafarge Türkiye, Siemens, Garanti Bankası, Duravit, Shell Gas, Franke, Ariston, Century 21, Knauf, Philips ve Çimsa'nın katkılarıyla gerçekleşecekfestivali 9 Ekim'deki mimarlık partisiyle son bulacak. İnternet: www.mimarlikfestivali.org (Kültür Sanat)