'İlk' olmak yetiyorsa...

'İlk' olmak yetiyorsa...
'İlk' olmak yetiyorsa...
Hollywood deneyimleri de olan Michael Şahin Derun, 'Uzay Kuvvetleri: UK-2911'le formüllere yaslanıyor, ama üç boyutlu animasyon çabasından dişe dokunur bir malzeme üretemiyor.
Haber: MURAT ÖZER - cinemozer@gmail.com / Arşivi

UZAY KUVVETLERİ: UK-2911 (1 Yıldız)
Yönetmen:
Michael Şahin Derun
Oyuncular: Çetin Yeltekin, Rıza Gülmez, Gamze Demir
Süre: 90 dk.


Türkiye ’nin ilk üç boyutlu animasyonu olmak gibi bir iddiayla gösterime giren ‘Uzay Kuvvetleri: UK-2911’, Hollywood deneyimleri de olan Michael Şahin Derun’un imzasını taşıyor. Bu deneyimlerin ışığında projesini ortaya koyan ve bunu ‘yerlileştirmek’ için epeyce çaba harcadığı görülen sinemacı, denenmiş ve başarıya ulaşmış formüller üzerinden hareket etmesine karşın yeterli etkiyi sağlayamıyor bu çalışmasında.
Geleceğin dünyasından uzayın derinliklerine gönderilen Savarona adlı uzay gemisinin Kaptan Murat komutasındaki mürettebatının serüvenlerini izliyoruz filmde. Formülün uzantısı olarak, yeryüzünü köleleştirme amacındaki ‘deli’ bir büyücü var kahramanların karşısında. İki ‘güç’ arasındaki savaşın sonuçları da hikâyenin ‘merak unsuru’ kimliğiyle kendini gösteriyor.
Bu hikâyeyi defalarca gördüğünüzü biliyoruz. Dedik ya, Michael Şahin Derun da formülden sapmamaya çalışıyor. Burada bir mesele yok, ama işin içine hikâyeyi ‘Türkleştirme’ meselesi girince işler sarpa sarıyor. Örneğin, Cem Yılmaz’ın ‘G.O.R.A.’da altından kalkabildiği bu durum, ‘Uzay Kuvvetleri: UK-2911’de işlemiyor ve yama gibi duruyor. Kaptan Murat’ın milliyetçi ve cinsiyetçi esprilerine sırtını dayıyor yönetmen bu noktada, onlar da yavanlığın sınırlarında geziniyor. Hikâye anlatma aşamasında da tekleyen film, uzun ve gereksiz diyaloglarla ilerlemeye çalışıyor, olmuyor.
Harcanan çabaya saygı duyuyoruz kuşkusuz, ancak bu çabanın heba edilmesine de aynı derecede üzülüyoruz. Üç boyut teknolojisinin de pek bir şey katamadığı film, sinema tarihimize bir ‘ilk’ olarak geçmenin dışında bir değer taşımıyor sonuçta.VİZYONU DEVAM EDEN YERLİLER
Karınca Kapanı (2 yıldız)
Panzehir (2 yıldız)
Müslüm Baba’nın Evlatları (2 yıldız)
10. Köy Teyatora (1 yıldız)
Cennetten Kovulmak (2 yıldız)
İtirazım Var (3 yıldız)
Gülcemal (1 yıldız)
Hayat Sana Güzel (1 yıldız)
Kendime İyi Bak (1 yıldız)
Mandıra Filozofu (2 yıldız)
Peri Masalı (1 yıldız)
Ammar (1 yıldız)
Sadece Sen (1 yıldız)
Bizum Hoca (2 yıldız)
Recep İvedik 4 (1 yıldız)
Bi Küçük Eylül Meselesi (2 yıldız)
Düğün Dernek (1 yıldız)