İlk soyut Atatürk anıtını yapan Başoğlu Kibele'de

İlk soyut Atatürk anıtını yapan Başoğlu Kibele'de
İlk soyut Atatürk anıtını yapan Başoğlu Kibele'de

İSTANBUL - Türk heykel sanatında soyut heykelciliğin duayen isimlerinden Tamer Başoğlu, sanat ve form üretim yaşamının özeti niteliğindeki retrospektif sergisiyle İş Bankası Kibele Sanat Galerisi’nde. 3 Temmuz’a kadar açık kalacak sergide Başoğlu’nun farklı dönemlerine ait 10 santimlik tuğla heykellerden, 37 metrelik dev anıt heykellerine kadar sanat yaşamının geniş bir bölümü görülebilecek.

Özgün plastik dil arayışının öncülerinden Tamer Başoğlu, 1954-1960 yılları arasında İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi Heykel Bölümü’nde Hadi Bara ve Zühtü Müridoğlu’nun öğrencisi olarak eğitim gördü. Sanatçı eğitimini, 1960 yılında devlet bursuyla gittiği Accademia Belle Arti Roma ’da Pericle Fazzini ve 1968 yılında Salzburg Yaz Akademisi’nde Kirschner ve Emilio Vedova ile sürdürdü.

Heykelde 50 yıl
50 yılı aşan sanat yaşamında; deneysel tavrı ile Türk heykel tarihinin temel figürlerinden birisi olan Başoğlu; kinetik heykel, mum yok etme tekniğiyle bronz döküm, polyester heykel ve soyut anıt çalışmaları gibi tekrarlanması mümkün olmayan form arayışının da öncüsü olarak tanınıyor. ODTÜ ile bütünleşen Türkiye’nin ilk soyut ‘Atatürk Anıtı’na imza atan sanatçının aynı zamanda tekniği kuramsallaştırma yolunda ilk deneme olarak kabul edilen ‘Bronz Döküm Kitabı’ da bulunuyor. (Kültür Sanat


    ETİKETLER:

    ODTÜ

    ,

    Roma