İMÇ'nin sembolü 'Kuşlar' restore ediliyor

İMÇ'nin sembolü 'Kuşlar' restore ediliyor
İMÇ'nin sembolü 'Kuşlar' restore ediliyor
1967'den beri İstanbul Manifaturacılar Çarşısı (İMÇ) dış cephesinde asılı duran ve adeta buranın sembolü haline gelen Kuzgun Acar'ın Kuşlar heykeli, Kültür Bilincini Geliştirme Vakfı tarafından restore ediliyor.

RADİKAL - Heykel sanatçısı Kuzgun Acar’ın 1967 yılında tamamladığı Kuşlar heykeli olarak bilinen eseri, Kültür Bilincini Geliştirme Vakfı tarafından restore ediliyor.

1967’den bu yana İstanbul Manifaturacılar Çarşısı (İMÇ) 1. Blok dış cephesinde asılı duran ve İMÇ’nin sembolü haline gelen Kuşlar heykeli, yıpranmış, bazı parçaları da kopmaya başlamıştı.

2008 yılında İMÇ içindeki duvar mozaiklerinin temizlik ve bakımlarını gerçekleştiren, eserler ve sanatçıları hakkında bilgilendirme levhaları hazırlayan Kültür Bilincini Geliştirme Vakfı, 2013 yılında İMÇ yönetimi ve Fatih Belediyesi’nin de desteğiyle Kuşlar heykelinin restorasyon ve konservasyon işlerini üstlendi.

UZMAN EKİP OLUŞTURULDU

Restorasyon ve konservasyon çalışmaları için Prof. Dr. Üzlifat Özgümüş, Serra Kanyak, Halenur Katipoğlu, Hayri Fehmi Yılmaz ve Sibel Horada gibi konunun uzmanı sanatçı ve akademisyenlerin bir araya geldikleri bir Bilim ve Danışma Kurulu oluşturuldu. Mali desteğin Op. Dr. Oya Bayrı, sanatçı Canan Bozbağ, Vakıf Onursal Başkanı Faruk Pekin ve İMÇ Yönetimi’nce sağlandığı çalışmalar, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Konservasyon Bölümü’nden Uzman Yrd. Doç. Özer Aktimur tarafından sürdürülüyor.

Proje Bilim ve Danışma Kurulu’nun, İMÇ Yönetimi’nin ve sanata, kültüre, kentsel dokuya duyarlı vatandaşlarımızın yakından takip ettikleri restorasyon çalışmaları Özer Aktimur’un İstanbul Seyrantepe’deki atölyesinde devam ediyor. Aktimur’un hazırladığı restorasyon raporuna göre, eserin farklı bölümlerinde iki düzeyde hasar bulunuyor; nispeten sağlam sayılabilecek yüzeylerde mekanik müdahalelerde bulunulsa da, çok hasarlı olan bölümler yalnızca kimyasal tekniklerle temizlenebiliyor.

Restorasyon tamamlandığında, İMÇ’ye iade edilecek olan eserin bundan sonrası için en uygun koşullar altında korunması ve sergilenmesinin yolları üzerine çalışılıyor. Proje Bilim ve Danışma Kurulu’nun önerileri ve İMÇ Yönetimi’nin sağlayacağı olanaklarla Kuşlar heykeli, kısa süre sonra yeniden ait olduğu ve özdeşleştiği yerinde İstanbullularla beraber olacak.

Kültür Bilincini Geliştirme Vakfı, restorasyon sonrasında eserin İMÇ’ye iadesiyle birlikte bir dizi etkinlik de düzenlemeyi planlıyor. Hem eserin hem de sanatçının kamuoyunca bilinirliğinin artması, sanat eserlerinin korunması ve bu alanda uygulanan teknikler konusunda kamuoyunun bilgilendirilmesi, sanatın kent yaşamı içindeki öneminin vurgulanması gibi amaçlarla düzenlenecek panelde, Kuzgun Acar’ın öğrencileri ve konunun uzmanlarının bir araya gelecekler. Ayrıca sanatçının diğer çalışmalarına da referans olacak bir teatral performans da bu panele eşlik edecek.