İmkânsız bir aşk hikâyesi

Atıf Yılmaz sonunda, üç yıldır üzerinde çalıştığı 'Eğreti Gelin'i çekmeye başlıyor.
Haber: OLKAN ÖZYURT / Arşivi

İSTANBUL - Atıf Yılmaz sonunda, üç yıldır üzerinde çalıştığı 'Eğreti Gelin'i çekmeye başlıyor. Son filmi 'Eylül Fırtınası'nda bir çocuğun gözünden 1980'ler Türkiyesi'ni anlatan Yılmaz, yeni filminde de Türkiye'nin tarihinde yaptığı yolculuğa devam ediyor. 'Eğreti Gelin'de seyirciyi 1930'lar Türkiyesi' ne götürecek olan Yılmaz sıra dışı bir aşk öyküsü üzerinden modernleşme sürecini sorgulayacak.
Nurgül Yeşilçay, Onur Ünsal, Müjde Ar, Fikret Hakan, Genco Erkal, Şevket Çoruh, Füsun Demirel, Nilüfer Aydan, Kıvanç Başkan, Eylem Yıldız ve Mehmet Esen'in rol alacağı filmin çekimleri 1 Eylül'de başlıyor. Kastamonu ve İstanbul'da gerçekleştirilecek çekimler altı hafta sürecek. Film 2005'in ilk aylarında da seyirciyle buluşacak.
Atıf Yılmaz ile Gül Dirican'ın Şükran Kozalı'nın 'Eğreti Gelinler' kitabından esinlenerek Tarık Günersel'in öyküsünü senaryolaştırdığı filmde yaşından küçük gösteren bir gençle, onu evliliğe hazırlamakla görevli eğreti gelin arasındaki umutsuz aşk ilişkisi anlatılacak. Belediye başkanının oğlu Ali'nin bir an önce evlenmesi ve aile işlerine sahip çıkması gerekmektedir. Yaşından küçük gösteren Ali'nin ise dünyayı dolaşmak gibi bir hayali vardır. Aile de Emine'yi, Ali'yi cinsel yönden eğitmek için eğreti gelin olarak tutar. Fakat ikili birbirine âşık olur.
Hikâyenin kendine has bir cazibesi olduğunu belirten Atıf Yılmaz, film 1930'lu yıllarda geçmesine rağmen bugünün Türkiyesi'ne birçok göndermesi olduğunu söylüyor. Ayrıca hikâyenin Türkiye'nin geleneksel kültürünü değerlendirme imkânı sunduğunu da ifade ediyor. Yılmaz "1930'lar Türkiyesi'nde Doğu kültüründen Batı kültürüne geçiliyor. Doğal olarak ortaya çeşitli çatışmalar çıkıyor. Aslında bu çatışmaları bugün de yaşıyoruz. Bunlar 'Eğreti Gelin'de yer alacak. Film, 1930'larda geçmesine rağmen bugünün insanına da birtakım şeyler söyleceğini umuyorum" diyor.
Senaryo defalarca yazıldı
Yılmaz, takvim uyuşmazlığı nedeniyle Deniz Akkaya'nın oyuncu kadrosunda yer alamadığını, onun yerine Nurgül Yeşilçay'ın geldiğini, değişikliğin Akkaya'nın oyunculuğuyla ilgili olmadığını da sözlerine ekliyor. Filmin hazırlıklarının üç yıl sürdüğünü belirten Yılmaz, çekimlere daha önce başlayamamalarınının sebebini de şöyle açıklıyor: "Bunun iki sebebi var. Birincisi senaryoyu tam olarak çözümleyememiştik. Defalarca yazıldı. İkincisi ise finansman sorunu idi. Şimdi bir dereceye kadar finansman sorununu çözmüş bulunuyoruz."
Atıf Yılmaz son filminin oyuncu kadrosuna Müjde Ar'ı da dahil etmiş. Müjde Ar, heyecanın ötesinde mutlu olduğunu ifade ediyor. Müjde Ar'ın dünyasında Atıf Yılmaz'ın özel bir yeri var. Bunun sebebi Ar'ın iyi filmlerinin kamera arkasında hem Atıf Yılmaz'ın olması.
Atıf Yılmaz film çekmeye hazırlandığını duyan Ar, 'Bir kenarından filme nasıl olsa sızarım' diye düşünmüş ve Esra Alkan aracılığıyla oynamak istediğini Atıf Yılmaz'a iletmiş. Yılmaz da 'Hay hay' demiş.
Bu filmle sinemaya dönüş yapan oyuncular arasına Fikret Hakan da katılıyor. Hakan, Ahmet Akıncı'nın 'Ekmek' filminden dokuz yıl sonra dostu Atıf Yılmaz'ın filmi için kamera önüne geçiyor. En onurlu filmlerini Yılmaz'la birlikte çektiğini belirten Hakan, "O beni aradığı zaman koşa koşa geldim" diyor.
Nurgül Yeşilçay'sa Atıf Yılmaz'ın filmleriyle büyüdüğünü, o filmlerle sinemayı sevdiğini, aşkın nasıl bir şey olduğunu öğrendiğini söylüyor. Kendisinin şimdiye kadar genç sinemacılarla çalıştığını belirten Yeşilçay, bir ustayla çalışmanın heyecanı içerisinde olduğunu söylüyor.
Filmde Ali rolünü canlandıracak Onur Ünsal 19 yaşında. İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı 3. sınıf öğrencisi. Onur Ünsal hayatının en önemli rolünü oynayacağını söylüyor ve "Çok zor bir rolü canlandıracağımın farkındayım, umarım altından kalkarım" diyor.
Eğreti gelinler
Osmanlı İmparatorluğu döneminde var olan geleneğe göre eğreti gelinler yaşları 15-17 olan erkekleri cinsel yönden evliliğe hazırlıyorlar. Denizli ve çevresinde görülen bu geleneğin 1935 yılına kadar devam ettiği biliniyor. 'Eğreti gelin' bir Denizli geleneği olmasına rağmen çekimleri Kastamonu'da yapılacak. Bunun sebebi Denizli'nin sanayi şehri olması nedeniyle mimari yapısının bozulması. Ancak filmde kent ismi verilmeyecek.