IMPAC Edebiyat Ödülü Garbner Bakker'a

IMPAC Edebiyat Ödülü Garbner Bakker'a
IMPAC Edebiyat Ödülü Garbner Bakker'a
Dublin Uluslararası IMPAC Edebiyat Ödülü'nün bu yılki sahibi, 48 yaşındaki Hollandalı yazar Garbner Bakker oldu.

DUBLİN-İlk romanı "Twin" ile birinciliğe değer görülen Bakker (48), Dublin Belediye Başkanı Emer Costello’nun da katıldığı ödül töreninde, konuşma yapmak yerine, 1994 Eurovision Şarkı Yarışmasında Hollanda’yı temsil eden "Where is the Sun" adlı şarkıyla teşekkür etti.

Hollandalı yazarın alacağı 100 bin avroluk ödülün 25 bin avrosu, romanı İngilizce’ye çeviren David Colmer’in olacak.

Yarışmanın aday listesinde, Bakker’ın yanı sıra Muriel Barbery, Joseph O’Neill, Christoph Hein, Marilynne Robinson, Robert Edric, Zoe Heller ve Ross Raisin yer alıyordu.

OKURLARIN ÖDÜLÜ
Adayları, dünyanın pek çok ülkesindeki halk kütüphanelerinin önerdiği 155 romanın değerlendirilmesiyle belirlenen yarışmaya çeşitli ülkelerden yazarlar katılabiliyor ancak bu yazarların eserlerinin İngilizceye de çevrilmiş olması gerekiyor.

Dublin Belediyesinin öncülük ettiği ve "adaylarını dünyadaki halk kütüphanelerinin okurlarının belirlediği en prestijli edebiyat ödülü" olarak nitelenen yarışmaya, Avrupa’da merkezi Dublin’de bulunan Impac şirketi sponsorluk ediyor.

İlk aşamada 43 ülkedeki 163 kütüphanenin belirlediği eserler, 6 kişiden oluşan uluslararası seçici kurulun dikkatine sunuluyor.

Dublin Uluslararası Impac Edebiyat Ödülü’ne 2003 yılında Orhan Pamuk da "Benim Adım Kırmızı" romanıyla değer görülmüştü.(aa)


    ETİKETLER:

    Orhan Pamuk