İmzalar atıldı 'gerçek' Mirolar yola çıktı

İmzalar atıldı 'gerçek' Mirolar yola çıktı
İmzalar atıldı 'gerçek' Mirolar yola çıktı
20. yüzyılın büyük ressamı Joan Miro'nun torunu Joan Punuet Miro, 23 Eylül'de Sabancı Müzesi'nde açılacak Miro sergisi için gerekli izin belgelerini imzaladı ve ünlü ressamın orijinal eserleri İstanbul'a doğru yola çıktı.

MALLORCA - İspanya’nın Mallorca Adası’nda bulunan Juan Miro Vakfı, Türkiye sergisi için eserleri paketleyip gönderdi. Bu sabah başlayan işlemler, öğlen saatlerinde tamamlandı ve orijinal Miro tabloları sanatçının torunu Joan Punuet Miro’nun izin belgelerini imzalamasının ardından Istanbul’a doğru yola çıktı.
Özellikle 20. yüzyılın ikinci yarısında etkili olan büyük Katalan sanatçı Joan Miró’nun olgunluk dönemine odaklanacak ‘Joan Miro: Kadınlar, Kuşlar, Yıldızlar’ başlıklı kapsamlı Joan Miro sergisi 23 Eylül ’de S.Ü. Sakıp Sabancı Müzesi’nde (SSM) açılacak. Sabancı Holding sponsorluğu ile düzenlenecek sergi, Barselona’daki Joan Miró Vakfı, Mallorca’daki aile koleksiyonu Successió Miró ve yine Mallorca’daki Pilar ve Joan Miró Vakfı işbirliğiyle gerçekleştirilecek ve 23 Eylül 2014 - 1 Şubat 2015 tarihleri arasında görülebilecek. Akdeniz coğrafyası ve insanına dair gözlemlerinden ilham alan Miró’nun, kadın , kuş ve yıldız temalarına yoğunlaşan sergi, resim, baskı, heykel ve seramiklerin bulunduğu zengin bir seçkiyle sanatçının sembolik dilini anlama olanağı sunacak. Miró’yla İstanbul ‘da buluşacak olan sanatseverler, sanatçının Akdeniz kültüründen aldığı enerjinin farklı formlardaki izdüşümlerine tanık olacaklar.

Sergiyle ilgili bilgi veren SSM müdürü Dr. Nazan Ölçer, “Sergi, kariyerinin erken döneminde sürrealizme yakın duran Miró’nun sanata ve hayata dair bakış açısını ve resimlerinin ayırt edici özelliğini sanatseverlerle buluşturmayı amaçlıyor. Bize göre müze, sanatçıyı, onun eserlerini ve çevresini her yönüyle değerlendirerek, geniş kapsamlı bir bakış açısı sağlayan kurumdur. Esasen, bir müzeyi, galerilerden ve sanat fuarlarından ayıran en önemli özellik de budur. ‘Joan Miró. Kadınlar, Kuşlar, Yıldızlar’ isimli sergi, ‘Müze, sergi ve sanat fuarı nedir, nasıl olmalıdır’ gibi konuları tartışabileceğimiz bir fırsat sunacak. Böylece sergi, son yıllarda İstanbul sanat çevrelerini de içine alarak yaşadığımız bazı kavram karmaşasına yol açan deneyimlerin daha iyi irdelenmesine yardımcı olacak” dedi.

Geçen yıl İstanbul’da açılan bir Miro sergisi, bizzat Miro Vakfı’nın girişimleriyle eserler sahte olduğu gerekçesiyle kapatılmıştı. İstanbul’da daha önce Pera Müzesi’nde de bir Miro sergisi açılmıştı.