Indie gruplar arasında rekabetten çok dayanışma var

Indie gruplar arasında rekabetten çok dayanışma var
Indie gruplar arasında rekabetten çok dayanışma var
Haber: BANU ÖĞÜT / Arşivi

Kalabalık bir ekipsiniz. Nasıl kesişti yollarınız?
Boğaziçi Üniversitesi Müzik Kulübü aracılığıyla bir araya geldik. Taşoda’da çalışıyorduk o sıralar. İlk kurulduğumuzda dört kişiydik, zamanla şu anki yedi kişilik kalabalık ekibi meydana getirdik. 

2003’ten bu yana hangi aşamalardan geçti Yora?
Grubumuzun kuruluş aşamalarında Taşoda konserlerinde çalmaktan başka bir girişimimiz olmuyordu. 2007 bizim için kırılma noktasıdır. Bu tarihten itibaren okul dışına açılıp Peyote’de düzenli olarak çalmaya başladık. O günler MySpace’in revaçta olduğu zamanlardı. Bu sayede ‘ Bugün ’ EP’mizi yayımladıktan sonra adımızı duyurmaya başladık. 

Uzun süredir konserlerinizle takip ediyoruz sizi. Albümün çıkışı neden bu kadar gecikti?
Albümümüzün kayıtları aslında uzunca bir süre önce tamamlanmıştı. Arkamızda herhangi bir maddi destek olmadan bu işe girişmiş olmanın getirdiği dezavantajları yaşadık diyebiliriz. Kaydından kapak görsellerine kadar birçok , dostlarımızın destekleriyle yapıldı. İmece usulü bir albüm. Ama öte yandan bu durum ‘Gün Sözleri’ni, müziğimizi tüm içtenliğimizle yansıttığımız bir çalışma olarak sunmamızı sağladı. 

Albümde bir de İngilizce parça var. Yurtdışına açılma gibi bir planınız var?
Yurtdışına dair en dişe dokunur deneyimimiz, La Blogotheque’in İstanbul ‘Take Away Show’ları kapsamında canlı bir performansımızı çekmiş olmasıdır. Albümde yer alan ‘Home’ isimli parçamızı Tünel Meydan’dan Galata Kulesi’ne doğru yürüyerek canlı ve akustik olarak icra etmiştik. Bu video sayesinde bizi yurtdışından takip eden dinleyicilerimiz oluştu. Albümümüz iTunes, Spotify, Ovi gibi platformlarda dijital olarak da indirilebileceği için yurtdışından dinleyici sayımızı arttırma gibi bir beklentimiz, küçük bir ihtimal de olsa, var.
İstanbul indie müzik piyasasında her gün yeni bir grupla tanışıyoruz. Nasıl bir rekabet yaşanıyor ortamda?
Rekabetten daha çok dayanışma var diyebiliriz. Gruplar birbirleriyle fikir alışverişinde bulunabiliyor. Fakat indie müziğin Türkiye ’de tam oturmadığını düşünüyoruz, çok çeşitli gruplar var ve hepsi yer edinmeye çalışıyorlar. Biz parçalarımızı şimdiye kadar internetten paylaştık ama albüm grubun kartviziti gibi oluyor. Böylelikle daha çok mekânda, daha çok festivalde tanınıp yer alabiliyorsunuz. Çevreyle iletişiminiz de önemli bu konuda. Biz ‘Gün Sözleri’ni biraz da geriye baktığımızda elimizde somut bir şey olsun diye yaptık.
Yora’nın albüm tanıtım konseri bu akşam 21.30’da Ghetto’da.