İngiliz eleştirmenler BİFO'ya bayıldı

İngiliz eleştirmenler BİFO'ya bayıldı
İngiliz eleştirmenler BİFO'ya bayıldı
Dünyanın en saygın ve önemli müzik festivallerinden BBC Proms kapsamında Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası'nın (BİFO) Sascha Goetzel yönetiminde Londra'nın ünlü Royal Albert Hall salonunda verdiği konser, İngiliz basınından tam not aldı. The Guardian gazetesinden Tim Ashton, BİFO'yu klas ve coşkulu bir topluluk olarak tanımladı. İşte yorumlar...

2014’te 70. kuruluş yıldönümünü kutlayan Borusan Holding’in girişimiyle 15 yıl önce kurulan Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası’nın (BİFO) dünyanın en saygın ve önemli klasik müzik festivallerinden BBC Proms’ta, 29 Temmuz Salı akşamı verdiği konser büyük beğeni topladı. Londra’nın ünlü salonu Royal Albert Hall’da gerçekleşen ve doğu temalı klasik batı müziği eserlerini içeren konseri 6.000’e yakın seyirci izlerken, İngiltere’nin ünlü müzik eleştirmenleri BİFO’ya, sanat yönetmeni ve sürekli şefi Sascha Goetzel’e ve konuk solist kemancı Daniel Hope’a tam not verdiler.

Klas ve coşkulu topluluk, mükemmel şov adamı
The Guardian gazetesinden Tim Ashton, BİFO’yu klas ve coşkulu bir topluluk olarak tanımlarken, Sascha Goetzel’in ortaya koyduğu performanstan etkilendiğini vurguladı ve Goetzel’i mükemmel bir şov adamı olarak nitelendirdi. BİFO’nun ve onun “parlak” şefi Goetzel’in ilk kez geldikleri BBC Proms’da müthiş bir etki yarattıklarını kaydeden Ashton şöyle devam etti: “Mozart’ın Saraydan Kız Kaçırma Uvertürü yetkince seslendirildi. Orkestranın Goetzel olmadan çaldığı, Händel’in Saba Melikesinin Gelişi adlı yapıtı ise zarif ve hafifti.”
Ashton, BİFO’nun Daniel Hope’a eşlik ettiği, Gabriel Prokofyev’in 1914 adlı eserinin şaşırtıcı efektler içerdiğini; BİFO’nun ve Hope’un bu zor parçayı çok iyi yorumladıklarını da kaydetti.

Türkiye ’nin en canlı orkestrası
The Times gazetesinin haberinde şu ifadelere yer verildi: “Türkiye’nin en canlı orkestrası ilk Proms performansını, Händel ve Mozart’tan Holst ve Respighi’ye uzanan, Asya ve Afrika’dan ilham alınarak bestelenmiş Batılı eserlerle gerçekleştirdi. Viyanalı coşkulu Şef Sascha Goetzel ve BİFO hayli canlı bir izlenim bıraktı.“

Mükemmel orkestra
Gabriel Prokofyev’in Keman Konçertosu’nu değerlendiren The Independent gazetesi bu özgün eserde Daniel Hope’un uzun solo bölümünü hatasız tamamladığını, Sascha Goetzel yönetimindeki BİFO’nun da perküsyon ağırlıklı bölümü çok etkili bir şekilde yorumladığını kaydetti. Gazetedeki değerlendirmede konserin diğer yapıtlarının oryantal temalara sahip olduğu ve bunları başarıyla seslendiren BİFO’nun mükemmel bir orkestra olduğunu gösterdiği belirtildi.

Zengin bir performans
The Telegraph gazetesinden Ivan Hewett, “Orkestra çok zengin bir sese sahipti ve bütün konser bir mücevher gibi parladı” şeklinde övgü dolu sözlerine şöyle devam etti: “Orkestrayı yöneten Viyana doğumlu Sascha Goetzel bir başka fanteziyi hayata geçiriyordu. Müziği yönetmedi, adeta dans etti. Bu da sorun değil, çünkü zaten müzik danstır.”

Hayat enerjisi çok güçlü
Müzik yazarı ve eleştirmeni Alicia Newton ise konserle ilgili şu değerlendirmeyi yaptı: “Eğer Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası’nı dinlemek için Doğu Ekspresi ile Londra’dan İstanbul’a gidiyor olsaydım kesinlikle yolculuğun Viyana-Budapeşte-Bükreş-Varna-İstanbul bölümünde bu konserin kaydı mükemmel bir fon müziği olurdu. Dünkü performans sırasında gözlerimi kapayıp gerçekten de kendimi Doğu Ekspresi’nde hissedebileceğim anlar vardı. Bu olağanüstü gruptan yayılan hayat enerjisi o kadar güçlü.”BİFO’nun hayranlık uyandıran yüksek düzeyi...
Theartsdesk.com adlı müzik portalında da David Nice imzasıyla şu değerlendirme yapıldı: “İki harika Türk obuacının da yer aldığı Händel’in Saba Melikesi performansı, oryantal orkestra müziği ile Rameau’nun motetleri tarzındaki sonsuz çeşitlemeler arasında altın ipliklerle çok hassas bir bağlantı kurdu. Programa yapılan bu tür eklemeler Proms’u gerçek bir festivale dönüştürüyor. Kimse Avusturyalı şef Sascha Goetzel ve onun yönettiği, yüksek düzeyiyle hayranlık uyandıran Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası’ndan bundan daha güçlü bir performans bekleyemezdi.”