İngilizler 'Hurt Locker' dedi

İngilizler 'Hurt Locker' dedi
İngilizler 'Hurt Locker' dedi

?The Hurt Locker?la BAFTA?da en iyi film ve en iyi yönetmen ödüllerini kazanan Kathryn Bigelow, Oscar?ın da favorileri arasında.

LONDRA - Oscar için önemli veriler sunan İngiltere’nin prestijli BAFTA ödüllerine Kathryn Bigelow’un yönettiği ‘The Hurt Locker’ (Ölümcül Tuzak) damga vurdu. Irak savaşının tam ortasında görev yapan bir bomba imha ekibinin hikâyesini anlatan ‘The Hurt Locker’, en iyi film, yönetmen, orijinal senaryo, görüntü, kurgu ve ses olmak üzere toplam altı ödülün sahibi olurken, filmin Oscar’daki en büyük rakibi ‘Avatar’a BAFTA’dan sadece iki ödül çıktı. Tüm zamanların gişe rekorunu elinde bulunduran ‘Avatar’ en iyi prodüksiyon tasarımı ve görsel efekt ödüllerini kazandı.
İngiliz Film ve TV Sanatları Akademisi tarafından verilen BAFTA’da en iyi kadın oyuncu ödülünü ‘Aşk Dersi’ndeki performansıyla Carey Mulligan alırken, en iyi erkek oyuncu ödülü ise ‘A Single Man’deki rolüyle Colin Firth’ün oldu. Bu yıl katıldıkları her törenden ödülle ayrılan Mo’nique (Precious) ve Christoph Waltz (Inglorious Basterds) ise BAFTA’da da en iyi yardımcı kadın ve erkek ödüllerine layık görüldü. En iyi yabancı film ödülü !f İstanbul’da da gösterilen ‘Yeraltı Peygamberi’nin olurken, en iyi animasyon ödülü ‘Yukarı Bak’, en iyi uyarlama senaryo ödülü ise ‘Aklı Havada’nın oldu.

Yeniden vizyona girecek
Bu sezonki pek çok ödülde olduğu gibi en iyi yönetmen ve senaryo Oscar’ının en büyük favorisi olarak gösterilen ‘The Hurt Locker’, Türkiye’de 3 Ekim 2009’da ‘Ölümcül Tuzak’ adıyla gösterime girdi ve sadece 3 bin 943 kişi tarafından izlendi. Şu sıralar D-Smart ve Teledünya üzerinde yayın yapan Sinema TV’de de gösterilen ‘The Hurt Locker’, 5 Mart’ta yeniden gösterime girecek. (Kültür Sanat)