İngilizlere 'İngiliz vizesi!'

İngilizlere 'İngiliz vizesi!'
İngilizlere 'İngiliz vizesi!'

Castlefield Gallery deki sergiye gelenler İngiltere Vizesi alabilmek için zorlu bir süreçten geçiyor. Daha sonra ise yaşadıklarını anlatıyor. Fotoğarf: PiST, sanatçının izniyle

Didem Özbek ve Osman Bozkurt, Manchester'daki Asya Trienali'nde açtıkları sergiyi ziyaret edenlere Türkiye'de İngiltere vizesi almak isteyenlere reva görülenlerin aynısını uyguluyor
Haber: BURAK KURU - burak.kuru@radikal.com.tr / Arşivi

Cennet vatan dışında da güzellikler aramak ve yeni yerler görmek isterseniz önünüze en büyük engel –belki de seyahatten vazgeçirecek kadar- olarak ‘vize’ çıkar. Günümüzde sayısı artan bir liste Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına vize uygulamıyor ancak Avrupa ’nın neredeyse tümünde bu durum farklı. Her ülkenin kendi istekleri doğrultusunda toplanan evrak, harcanan mesai, verilen paralar ve sonunda beklenen ‘karar anı’. Bazı ülkeler daha az bürokrasi derken kimi ülkeler bunu ‘çileli yol’a dönüştürür. Buradan hareket eden Didem Özbek ve Osman Bozkurt, Manchester’da düzenlenen 2011 Asya Trienali’ne davet edilen tek Türkiyeli katılımcılar olarak bu konuya eğilmiş ve vize alımının zorluklarını anlatmayı şiar edinmiş. Serginin adı: ‘Birleşik Krallık’ta yaşam/Olasılıklar dengesi’. 

‘Seyahat özgürlüğü’
Kendi deyimlerine göre sergi, “Trienalin bu seneki ana teması olan ‘ zaman ve nesil’ konusunu ‘seyahat özgürlüğü’ üzerinden kurgulayarak günümüzün en önemli ve çarpıcı konularından olan seyahat özgürlüğünü, kişilerin tatil, iş veya göçmen hareketliliği etrafında inceliyor.”
Bu vesileyle hayatlarında hiç ‘İngiltere vizesi nasıl alınır’ sorusunu sormamış olan İngilizler de ‘Bu kadar da olmaz’ dedirten uygulamalarla muhatap oluyorlar. Zira İstanbul ’daki ‘vize başvuru merkezi’nin birebir kopyası şeklinde düzenlenen sergide uygulanan prosedürler de İstanbul’daki aslına uygun. Sanatçılar, “Britanyalıları özgürlüklerinin kıymetini bilmeye ve başkalarının deneyimlerini paylaşmaya davet ediyoruz” diyorlar. Sanat ve bürokrasiyi bir araya getiren serginin çıkarımlarından biri: “Kimileri için sahip olduğu pasaport seyahat hakkının engellenemez bir simgesi olurken, kimileri için yaşam boyu süren bir seyahat engeli oluşturabiliyor.”
Sergide vize başvurusu reddedilenlerin yazıları, vize başvuru merkezlerindeki çalışanların insanları nasıl ‘elekten geçirdikleri’ni açıkladıkları video, başvuru fotoğrafları gibi pek çok şey gösteriliyor.
İngiliz The Guardian gazetesinin de görülmesini tavsiye ettiği 27 Kasım’a kadar açık olan sergiyi bizler de bayram tatilini İngiltere’de geçirenlere ve yakın bir tarihte -eğer vize alabilirlerse- bu ülkeye seyahat edeceklere tavsiye ediyoruz.
Castlefield Gallery, 30 Eylül-27 Kasım, Didem Özbek ve Osman Bozkurt, Küratör: Lora Sarıaslan
www.pist.org.tr