İngilizlerin dupstep'i varsa Suriye'nin Omar Souleyman'ı var

İngilizlerin dupstep'i varsa Suriye'nin Omar Souleyman'ı var
İngilizlerin dupstep'i varsa Suriye'nin Omar Souleyman'ı var
Artık tescilli bir dünya yıldızı olmasına karşın hala düğünlerde şarkı söyleyen Omar Souleyman, yeni albümüyle diskografisine çok değerli bir halka daha ekledi.
Haber: CHRISTOPHER ÇOLAK - chris@halfstereo.com / Arşivi

47 yaşında, 9 çocuk babası eski bir çiftçi. Düğünlerde şarkı söylüyor. O artık tescilli bir dünya yıldızı. İnsanları dans ettirme çabasındaki ‘world music’ çalan her DJ’in case’inde muhakkak en az bir parçası bulunan Omar Souleyman, Ribbon Music’ten yayımladığı debut’süyle, Sham Palace ve Sublime Frequencies sonrası diskografisine çok değerli bir halka daha ekledi. Brooklyn’de Kieran Hebden nam-ı diğer Four Tet prodüktörlüğünde kaydedilen ilk stüdyo albümü ‘Wenu Wenu’, Souleyman’ın çoğunlukla düğünlerde ve konserlerde canlı kaydettiği ve sonradan kaset olarak el altından satılan şarkıların, stüdyo ortamında tamamen rafine edilmiş perküsyonlar ve synth’ler eşliğinde, kulağı distorsiyon veya hata kabul etmeyen high-end müzik dinleyicisi için yeniden düzenlendi.
Yerel küresel!
Suriyeli-şimdilerde Şanlıurfalı-Omar Souleyman, klavyecisi ve prodüktörü Rizan Sa’id’in yetenekli parmaklarının da yardımıyla, Suriye folk pop, dabke ve hatta Sha’abi teknosu diyebileceğimiz renkli müziğini icra ediyor. İkili, 1994’ten beri doldurduğu 500’den fazla kasette, Arap, Kürt ve Türk ezgilerine yüksek BPM bas vuruşları ve kulağımıza çok da aşina gelen synthesizer akorları katarak, oldukça eklektik ve eğlenceli bir hale getiriyor. Köylerde, düğünlerde yıllardır olağan bir eğlence ve kültürün parçası bu müziğin, Batılı bir müzisyen tarafından ele alınıp, birçok müzik yazarının övgüsünü kazanması çoğumuza ilk bakışta hayret verici geliyor olsa gerek. Oysaki şu anda dünya üzerindeki en popüler felsefe; ‘new global is the local’. Bunun en iyi örneklerinden biri de Souleyman’ın müziği.


  ETİKETLER:

  Dünya

  ,

  Suriye

  ,

  Popüler

  ,

  Müzik

  ,

  Çocuk

  ,

  Eğlence

  ,

  kaset