İngiltere şaha kalktı

İngilizler Hollywood'un sinema dünyasındaki hükümdarlığını kırmaya kararlı görünüyor.

LONDRA - İngilizler Hollywood'un sinema dünyasındaki hükümdarlığını kırmaya kararlı görünüyor. İngiltere'de inşa edilecek olan ve maliyetinin 66 milyon pound'u (bir tirilyon üç yüz milyar lira) bulacak yeni sinema platformu Avrupa'nın en büyük stüdyosu olacak ve belki de Hollywood'a bir alternatif getirecek.
James Bond serisinde çalışan ve
'Titanic'teki sanat yönetmenliğiyle Oscar'ı kucaklayan film tasarımcısı Peter Lamont'un başını çektiği İngiliz film birliği The Full Picture Company, 2005 yılında İngiltere tarihinin gelmiş geçmiş en büyük projesini hayata geçirecek. Türkiye'de geçtiğimiz aylarda gösterilen 'Ateşten Kalbe, Akıldan Dumana' ve ABD'de hasılat rekorları kıran 'Bridget Jones'un Günlüğü' gibi filmlerin ardından İngiliz sineması, Hollywood gibi devasa yapımlara imza atabileceğini anladı. Şu an ülke genelinde çekilen 17 yeni yapım da bu iddiasının bir kanıtını teşkil ediyor. Bu projelerle birlikte İngiliz sineması yaklaşık 230 milyon pound'luk bir gelişim yaşadı. Bu da Devon ya da Cornwall çevresinde yani ülkenin batı taraflarında kurulacak devasa projenin başlangıcı oldu. James Bond serisinin çekildiği Avrupa'nın en büyük stüdyosu Pinewood'un iki katı büyüklüğünde olacak yeni stüdyoda, ses kayıt ve televizyon stüdyolarının yanı sıra özel efekt atölyeleri ve post-prodüksiyon bölümleri de yer alacak. Stüdyo etrafına, sadece çekilen filmlerle değil, turistlerden de para kazanmak amacıyla büyüklü küçüklü
oteller ve kafeler de inşaa edilecek.
Yabancı film yapımcılarını bölgeye çekmekten sorumlu olan Güneybatı Film Komisyonu, stüdyoların yılda 25 milyon pound getireceğini ve en az 200 kalıcı iş imkânı sağlayacağını düşünüyor. Film piyasasında dönen yapım harcamaları ve gişe gelirlerinin yüzde 75'i Amerika kaynaklı. Bu da İngiliz sinemasının daha çok yol katetmesi gerektiğini kanıtlıyor. (The Independent)