İnkılâp Kitabevi ile zamanda yolculuk...

İnkılâp Kitabevi ile zamanda yolculuk...
İnkılâp Kitabevi ile zamanda yolculuk...

Garbis Fikri ve babası kunduracı Agop Göbekçiyan (1930'lar, İnkılap Kitabevi)

Türkiye Yayıncılar Birliği 30. yılında düzenlediği etkinlikler dizisi 'İz Bırakan Yayıncılar'da bu sene Türkiye'nin en eski yayınevlerinden İnkılâp Kitabevi'nin kurucusu Garbis Fikri ile oğlu Nazar Fikri'yi anıyor.

RADİKAL – 30’uncu senesine giren Türkiye Yayıncılar Birliği, Türkiye yayıncılık dünyasının bugün hayatta olmayan, yayın hayatımıza önemli katkılarda bulunmuş isimlerini ‘İz Bırakan Yayıncılar’ etkinlikleriyle anmaya devam ediyor. Türkiye yayıncılık tarihine iz bırakan yayıncıların hayatlarının bilinmeyen yönlerinin gündeme getirildiği etkinlik kapsamında bu sene İnkılâp Kitabevi'nin geçmişine gidilecek...
15 Aralık 2015 Salı günü saat 19.00’da Salt Galata’da gerçekleştirilecek üçüncü etkinlikte, Türkiye’nin en eski yayınevlerinden İnkılâp Kitabevi’nin kurucusu Garbis Fikri (1907-1971) ile kendisinden sonra yayınevini yöneten oğlu Nazar Fikri (1938-2008) anılacak. Aile mensupları ile çeşitli yazar ve dostlarının yapacakları konuşmalarda Garbis Fikri ve oğlunun yaşam öykülerinden ayrıntılar paylaşılacak. Katılımcılar, kurucularının yaşamları üzerinden İnkılâp’ın büyüme öyküsüne tanıklık edecek.

KUVA-Yİ MİLLİYE DESTANI'NIN İLK NÜSHASI SERGİLENECEK  
Etkinlik kapsamında ayrıca tasarımını Sadık Karamustafa’nın yaptığı bir sergi hazırlandı. Titizlikle korunarak bugüne taşınan İnkılâp Kitabevi arşivinden belge ve görsellerin yer aldığı sergide Nazım Hikmet’in 1951’de yurtdışına kaçışının hemen öncesinde Garbis Fikri’ye, daha sonra basılmak üzere belirli bir avans karşılığı bıraktığı 'Kuva-yi Milliye Destanı’nın pelür kağıda daktilo ile yazılmış ve üzerinde şairin düzeltmeleri olan orijinal nüshası da bulunuyor.

1927 yılında kurulan İnkılâp Kitabevi, 1962’de G. Aka Eren’in Aka kitabevi ile birleşerek, faaliyetini 1984 yılına kadar İnkılâp ve Aka Kitabevleri olarak sürdürdü. İnkılâp’ın kurucusu olan Garbis Fikri Bey’in 1971’de ölümünden sonra yayınevini, meslekten yetişme oğlu Nazar Fikri yönetti. 1984’te Aka Kitabevi ile yollarını ayıran İnkılâp Yayınevi, yeniden aynı isimle faaliyetini attırarak sürdürdü. Bugün çok geniş bir yayın çerçevesi içinde kitap basmayı sürdüren ve 44 ayrı tür ve dizide 25 bini aşkın kitabıyla ülkemizin köklü yayınevlerinden olan İnkılâp Yayınevi, 2008’de ölen Nazar Fikri Bey’in oğlu Arman Fikri tarafından yönetiliyor.

‘İz Bırakan Yayıncılar’ kapsamındaki ilk iki etkinlikte Altın Kitaplar ve yayın hayatı sona ermiş olan May Yayınları anılmıştı.
Etkinlik, 15 Aralık salı günü saat 19.00’da Salt Galata’da gerçekleşecek.