'İnşallah jüriyi ikiye bölen filmler çıkar'

'İnşallah jüriyi ikiye bölen filmler çıkar'
'İnşallah jüriyi ikiye bölen filmler çıkar'

İstanbul Film Festivali nin uluslararası yarışma jürisinin başkanlığını Nuri Bilge Ceylan yapıyor.

31. İstanbul Film Festivali’nin ulusal ve uluslararası Altın Lale jürisi dün İKSV Salon’da gerçekleştirilen bir basın toplantısında gazetecilerin sorularını yanıtladı. Festival direktörü Azize Tan’ın bu hafta yitirdiğimiz Meral Okay’ı anarak başladığı basın toplantısında ilk sırayı Murathan Mungan’ın başkanlığını yaptığı, yönetmen Yüksel Aksu, Selanik Film Festivali’nden Dimitris Kerkinos, oyuncu Nazan Kesal ve ‘Bir Zamanlar Anadolu ’da’nın Fransa ’daki dağıtımını gerçekleştiren Memento Films’ten yapımcı Alexandre Mallet-Guy aldı.
Filmleri değerlendirirken önemli olanın seyrettikleri karşısında adil olabilmek olduğunu söyleyen Mungan, “Genelde bu tip jüriler, kendi gustolarını ortaya koyarlar. O yüzden festival sonuçları bitiş değil. Adı üstünde, festival. Asık yüzlü olmaya gerek yok. Herkesi memnun edecek sonuçlar çıkartma gayretinde değiliz. Mavi boncuk dağıtalım da kırılan olmasın gibi bir tutum da göstermeyeceğiz” dedi.
Oyuncu Alexander Fehling, yönetmenler Brillante Mendoza ve Corneliu Porumboiu ile gazeteci Elçin Yahşi’den oluşan uluslararası Altın Lale jürisi ise jüri başkanı Nuri Bilge Ceylan’ın konuşmasıyla sözlerine başladı. Film seyretmeyi zaten çok sevdiğini, jüriliğin de bunun için başka bir fırsat olduğunu söyleyen Ceylan, jüri seçimleri konusunda da “Sonuçlar üzerine çok fazla spekülasyon yapmayı doğru bulmuyorum” yorumunu yaptı.
Ceylan, “Ama dikkat edilmesi gereken şeyler var, insanların fikri değişebiliyor. Yarısında çıktığım filmler sonrasında hayatımın filmi olabiliyor. Benim de en beğendiğim film, ilk seyrettiğimde yarısında çıktığım bir filmdi. Hangisi olduğunu söylemeyeceğim. O süreci öngörmenin sorumluluğunu hissediyorum. Jüride tartışmak da insana yeni bakış açıları katabiliyor” dedi. Uluslar arası jüride yer alan Brillante Mendoza’nın filmlerinin hep jürileri ikiye böldüğünü söyleyen Ceylan, festivalde de öyle filmlerle karşılaşmayı umduklarını, kendisinin tam zıddı bir tarzdaki filmin de mükemmel olabileceğini ve bunun sezgilerle, tarifi mümkün olmayan şeylerle anlaşılabileceğini söyledi.

Cannes’dan Ceylan’a bir ödül daha
Fransa Film Yapımcıları Birliği (SRF) tarafından Cannes Film Festivali’nde verilen Carrosse d’Or (Altın Yönetmen) ödülü, bu yıl yönetmen Nuri Bilge Ceylan’a değer görüldü. Cannes’ın paralel bölümü Director’s Fortnight’ta onurlandırılacak Ceylan, ödülünü 17 Mayıs’ta alacak. Ödülden önce ise yönetmenin 1999 yapımı filmi ‘Mayıs Sıkıntısı’ gösterilecek.