İnsan hakları için sanat

Geçen yıl çok sayıda sivil toplum kuruluşunun katılımıyla düzenlenen 'İnsan Hakları 2000'in ardından bu yıl da 9-14 Aralık tarihleri arasında 'İnsan Hakları 2001' başlığıyla bir dizi etkinlik gerçekleştiriliyor.

İSTANBUL - Geçen yıl çok sayıda sivil toplum kuruluşunun katılımıyla düzenlenen 'İnsan Hakları 2000'in ardından bu yıl da 9-14 Aralık tarihleri arasında 'İnsan Hakları 2001' başlığıyla bir dizi etkinlik gerçekleştiriliyor.
Koordinasyonunu Vecdi Sayar ve Aydın Cıngı'nın yaptıkları etkinliğin bu yılki ana tema olarak, 'Ekonomik ve Sosyal Haklar' seçildi. Proje kapsamında panel, tiyatro ve film gösterilerine yer verilecek.
'İnsan Hakları 2001' etkinlikleri bugün saat 12.00'de Cağaloğlu'ndaki Gazeteciler Cemiyeti lokalinde yapılacak basın konferansı ve ardından düzenlenecek 'İnsan Hakları Forumu' ile başlayacak. Saat 19.00'da ise AKM Konser Salonu'nda 'İnsan Hakları Gecesi' düzenlenecek.
İnsan Hakları Gecesi'ne aralarında Kardeş Türküler, Cahit Berkay, Edip Akbayram, Suavi, Derya Köroğlu, Sadık Gürbüz, Nejat Yavaşoğulları, Füsun Demirel, Mahir Günşıray, Derya Alabora, Başak Köklükaya, Rutkay Aziz, Selçuk Yöntem, Gülsen Tuncer, Taner Birsel'in de olduğu çok sayıda sanatçı katılacak.
Proje kapsamında Dünya İnsan Hakları Günü olan 10 Aralık saat 15.00'te Beyoğlu Muammer Karaca Tiyatrosu'nda 'İnsan Hakları Bağlamında Ekonomik ve Sosyal Haklar' konulu panel düzenlenecek. Panelin ardından Türkiye Yazarlar Sendikası'nın düzenlediği 'Emek Şiirleri' dinletisi gerçekleştirilecek.
11 Aralık saat 15.00'te İFSAK'ın merkezinde yapılacak olan 'Türkiye'de İnsan Hakları' konulu saydam gösterisini, 12 Aralık günü saat 15.00'te Nazım Hikmet Kültür ve Sanat Vakfı salonunda düzenlenecek olan 'Medya ve İnsan Hakları' konulu panel izliyor.
Projenin sinemasal boyutuna ise 10-14 Aralık tarihleri arasında Yeşilçam Sineması'nda gösterilecek 'Garaj Olimpo', 'Bilinmeyen Kod', 'Batı Beyrut', 'Sarhoş Atlar Zamanı' ve 'Lumumba' gibi filmler katkıda bulunuyor.
'İnsan Hakları 2001' kapsamında, Düşün Sahnesi'nin 'Sessizlik' ve 'Bir Çift Sözümüz Var Aşka Dair' gibi yapımlarıyla renklenecek etkinliklere, Tiyatro Stüdyosu 'Speer-Dünyanın Başkenti' ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları ise
'Schweyk İkinci Dünya Savaşında' adlı oyunlarla katılacak.
İnsan Hakları 2001 etkinliklerine 40'ın üzerindeki sivil toplum örgütü ve sivil inisiyatif destek veriyor. Bilgi için Tel: 0532 277 74 38 (Kültür Sanat)