İnsan ve şiddet manzaraları

Sinemada senaryo alanında birçok başarıya imza atan Ümit Ünal, yönetmenliğe soyunuyor. 'Piyano Piyano Bacaksız'...
Haber: SEDA TOPUZLU / Arşivi

İSTANBUL - Sinemada senaryo alanında birçok başarıya imza atan Ümit Ünal, yönetmenliğe soyunuyor. 'Piyano Piyano Bacaksız',
'Amerikalı', 'Arkadaşım Şeytan' ve 'Teyzem' gibi filmlerin senaristi Ünal, 'Türkiye'nin ilk cinayet filmi' olarak nitelediği '9'un çekimlerine dün başladı. Yapımcılığını kendisiyle beraber Haluk Bener ve Aydın Sarıoğlu'nun üstlendiği, İstanbul'un
herhangi bir semtinde işlenen bir cinayeti konu alan filmde Ali Poyrazoğlu, Fikret Kuşkan, Serra Yılmaz ve Ozan Güven gibi isimler rol alıyor.
Önceki gün filmin çekileceği mekânda yapılan basın toplantısında konuşan Ünal, Türkiye'de ilk kez bu filmin dijital kameralarla çekileceğini vurgularken, 'Neden 9?' sorusuna 'filmin gizemini bozmamak' amacıyla cevap vermekten kaçındı. Müziğini Zen grubunun yapacağı, bütçesi ise olabildiğince düşük tutulan filmde tek bir mekân kullanılacak. O da Beyoğlu'nda eskiden galeri olarak kullanılmış olan mistik bir bina.
Uzun bir aradan sonra ilk kez bir sinema filminde oynayacak olan Ali Poyrazoğlu, bu prodüksiyonda yer almasının sebebini senaryonun güzel olmasıyla açıklarken 'Türk Sinemasının önünün bu gibi filmlerle daha da açılacağını' belirtiyor ve ekliyor:
"Türkiye'de gözaltında yaşıyoruz. Film bu döneme çok uygun."
'Harem Suare' ve 'Cahil Periler'in başarılı oyuncusu Serra Yılmaz ise bu filmde yer almasında Ünal'a güvenmesinin büyük payı olduğunu söylüyor. İki yıldır serbest reklam filmi yönetmenliği yapan Ünal, kriz Türkiye'sinin cinnet ortamında böylesine bir cinayet filmi çekiyor olmaktan rahatsız olmamış mı? "Hayır" diyor Ünal ve devam ediyor: "Bu film, insanlar arasındaki şiddetle hesaplaşan bir hikâye."