Interstellar'ın sonu aslında öyle değilmiş

Interstellar'ın sonu aslında öyle değilmiş
Interstellar'ın sonu aslında öyle değilmiş
Filmin senaristi Jonathan Nolan'ın Interstellar için daha bilimsel ve karanlık bir son düşündüğü, ancak yönetmen ve ağabeyi Christopher Nolan'ın 'daha duygusal' bir son için senaryoya müdahale ettiği ortaya çıktı.

RADİKAL - 2014 yılının en çok ses getiren filmlerinden olan Interstellar’ın aslında farklı bir sonla bittiği ortaya çıktı.

18 Mart’ta Kaliforniya’daki Caltech Jet Motorları Laboratuarı'nda yapılan bir söyleşiye katılan Nolan kardeşler, söyleşinin sonundaki soru cevap kısmında senaryonun aslında farklı şekilde bittiğini açıkladılar. Seyircilerden birinin “Filmin sonunda gerçekte ne oldu” diye sorması üzerine Jonathan Nolan’ın filme daha bilimsel bir son yazdığı, ancak yönetmen Christopher Nolan’ın bu sona müdahale ettiği ortaya çıktı.

Nerdist sitesinde yer verilen söyleşide Interstellar’ın senaristi Jonathan Nolan Interstellar için daha basit, daha karanlık ve daha orijinal bir son düşündüğünü, ancak yönetmen ağabeyi Christopher Nolan’ı ikna edemediğini söyledi.

(Buradan itibaren filmin sonuna dair ayrıntılar bulunuyor)

Filmde Cooper karakteri ve diğer bilim insanları, Gargantua adını verdikleri kara delikten geçerek bir başka evrene seyahat gerçekleştiriyor. Daha sonra Matthew Mc Conaughey’nin canlandırdığı Cooper karakteri, bir başka boyutta bulunan kızı Murph’e Mors alfabesi ile mesaj gönderiyor. Kızına insanlığın kurtulmasına yol açacak bilgileri gönderen Cooper, daha sonra karadelikten çıkmayı başarıyor ve ‘bir süre sonra’ kızıyla bir araya geliyor.

Fakat film aslında bu duygusal ve kimilerine göre ‘ klasik ’ sonla bitmiyordu. Jonathan’ın yarattığı sonda, Cooper kara delikten veri yollamaya çalıştığı sırada Einstein-Rosen Köprüsü, yani karadelik kapanacak, Cooper bilgileri göndermeyi başaramayacaktı. Ayrıca Cooper karadelikten geçemeyecek, diğer evrende sıkışmış olacaktı.

Jonathan Nolan senaryonun ilk halini, filmin bilim danışmanı ve aynı zamanda yapımcısı olan Kip Thorne ile yaptığı çalışmalar sonucunda oluşturdu. Dolayısıyla orijinal son, bilimsel olarak en akılcı olanıydı. Ancak ağabey Christopher Nolan, Cooper’ın evine tekrar dönebilmesini istiyordu. Bu yüzden de orijinal sona karşı çıkarak filmi duygusal bir sonla bitirmeyi tercih etti.

Çevir: Fırat Gürsoy / Radikal

Matthew McConaughey Radikal'e konuştu

Interstellar filmi hakkında mini bir rehber

9 adımda Christopher Nolan'ın kara deliğinden çıkmanın yolu