İntikam sağlığa zararlı

Kore'de, bazen içkiyi fazla kaçırıp nezarete düşecek kadar sıradan hayat yaşayan Oh Dae-Su, kızının doğum günü için evine gittiği bir gece ortadan yok olur.

İSTANBUL - Kore'de, bazen içkiyi fazla kaçırıp nezarete düşecek kadar sıradan hayat yaşayan Oh Dae-Su, kızının doğum günü için evine gittiği bir gece ortadan yok olur. Gözünü bir hücrede açar. Neden kapatıldığını bir türlü anlayamadığı bu apartman dairesinden bozma hücrede, dış dünyayla tek bağı televizyondur.
Oh Dae-Su, karısının öldürüldüğünü ve en büyük zanlının kendisi olduğunu da bu televizyondan öğrenecektir. 15 yıl sürecek tutsaklığı boyunca, kötülük yaptığı insanların bir listesini çıkarmakla, dışarı çıktığında alacağı intikam için idman yapmak tek uğraşısı olur. Bir gün uyandığında kendini dışarıda bulur. Karşısına çıkan Mido adlı genç kız, ona evini ve kalbini açacaktır. Ama Oh Dae-Su'nun hâlâ kendisini takip eden düşmanını deşifre etmek ve öç almak gibi bir önceliği vardır.
Koreli yönetmen Chan Wook Park'a bu yıl Cannes'da Jüri Büyük Ödülü kazandıran film, çok basit bir konuyu şaşırtıcı bir kurguyla, estetize şiddet sahneleriyle işleyen cazip bir yapım. Çaresizce geçmişini deşen Oh Dae-Su, trajik kötü Evergreen ve masum Mido'nun bol bilinmeyenli ve tabii ki sürprizli öyküsü, küçük geçmişteki küçük kötülükleri saplantılarla birlikte abartıp, enteresan bir maceraya dönüştürüyor. Son yıllarda yıldızı hızla yükselen Uzakdoğu sinemasının bu son ürünü, muhtemelen kült olacak; aklınızda bulunsun. (Kültür Sanat)