İpe dizilmiş hayatlar...

İpe dizilmiş hayatlar...
İpe dizilmiş hayatlar...
'Tehlikeli Yürüyüş', Fransız ip cambazı Philippe Petit'nin 1974'te 'İkiz Kuleler'de yaptığı efsanevi gösteriye odaklanıyor. 3d tekniğiyle çekilen filmin son 40 dakikası 'Yükseklik korkusu' olanlar için geçmek bilmiyor!
Haber: UĞUR VARDAN - ugur.vardan@radikal.com.tr / Arşivi

THE WALK (Not: 3,5/5)
Yönetmen: Robert Zemeckis
Oyuncular: Joseph Gordon Levitt, Charlotte Le Bon, Ben Kingsley, Clement Sibony, James Badge Dale, Cesar Domboy
Yapım: 2015, ABD
Süre: 123 dak.

Haftanın ikinci ‘Mantıksız adam’ı gerçek bir karakter... ‘Tehlikeli Yürüyüş’ (The Walk’), eskilerin deyişiyle ‘Fransız ip cambazı’ Philippe Petit’nin 7 Ağustos 1974 sabahı yaptığı meşhur ‘İkiz kuleler yürüyüşü’ne (ya da ‘gösterisi’ne) odaklanıyor. Petit’nin öyküsü malum 2008 tarihli James March belgeseli ‘Teldeki Adam’da (‘Man on Wire’) perdeye taşınmıştı (Bu etkileyici çalışma daha sonra Oscar’a da uzanmıştı). Amerikalı emektar yönetmen Robert Zemeckis, ‘Tehlikeli Yürüyüş’te işte bu özel kişiliği ve en büyük hamlesini kurgusal filmle huzurlarımıza getiriyor.
Petit’nin otobiyografik kitabı ‘To Reach the Clouds’tan, Christopher Browne’un kaleme aldığı senaryoyla çekilen filmde önce ‘sanatçı’nın Fransa ’da başlayan öyküsünün uğradığı durakları izledikten sonra inşası henüz tamamlayan ‘İkiz Kuleler’de gerçekleştirdiği o zorlu deneyimin nasıl hayata geçirildiğine tanıklık ediyoruz. Paris kısımları itibariyle (‘Notre Dame’daki gösteri de dahil) ‘Amelie’ (Yön: Jean-Pierre Jeunet) ve ‘Hugo’ (Yön: Martin Scorsese) çağrışımları yapan ‘Tehlikeli Yürüyüş’ü, Petit’nin anlatıcılığı eşliğinde izliyoruz. Fransız sanatçı, ‘Özgürlük Heykeli’ üzerinden neden böyle bir tutkunun peşinde koştuğunu açıkladıktan sonra öyküsünü bize aktarmaya başlıyor…

'YEEEEETER PETIT, YETER…’
Petit bir dişçi muayenehanesinde sıra beklerken göz attığı dergide gördüğü ‘İkiz Kuleler’i hayatının en önemli hedefi haline getiriyor ve nihayetinde illegal yollardan gösterisine soyunuyor. Meslek büyüğü ve ustası ‘Papa Rudy’nin yanı sıra sevgilisi Annie ve ‘resmi’ fotoğrafçısı Jean-Louis’den destek gören Petit, ‘tuhaf’ bir oluşumun eseri olan ekibiyle tarihi gösterisini gerçekleştiriyor.
‘Geleceğe Dönüş’ serisiyle tanınan Robert Zemeckis, sinemada teknolojiyi en işlevsel biçimde kullanan isimlerin başında gelir. ‘Who’s Framed Roger Rabbit?’, ‘Forrest Gump’, ‘Kutup Ekspresi’ ve ‘Beowulf’ gibi filmleri böylesi çabaların ifadesidir. 3D/Imax tekniğiyle çekilen ‘Tehlikeli Yürüyüş’, özellikle son 40 dakikası itibariyle benim için gibi ‘yükseklik korkusu’ olan izleyici için bambaşka bir psikolojiyle izlenen bir yapım olmuş. Bu bölümde öyle sahneler var ki, Petit’nin yürüyüşü esnasında defalarca “Yeter artık, in halatın üzerinden” dedim kendi kendime.
Öyküsü tatminkâr, oyunculukları (başta Joseph Gordon Levitt olmak üzere Charlotte Le Bon, Ben Kingsley ve Clement Sibony) gayet iyi ve teknik işçiliği üst düzeyde seyreden bu zorlu görsel deneyimi kesinlikle kaçırmayın derim… Filmin artık aramızda olmayan ‘İkiz Kuleler’e de bir güzelleme olduğu kesin…