İranlı kardeşler Açıkhava'da

Batı'da tanınma olanağı bulan Kürt müzik grubu Kamkarlar, 22 Eylül'de Açıkhava'da Türkiye'deki ilk konserini verecek.

İSTANBUL - Yaz boyunca birbirinden ünlü müzisyenleri ağırlayan Harbiye Açıkhava Sahnesi, 22 Eylül saat 21.00'de İran müziğinin duayenlerinden Kamkarlar'a ev sahipliği yapacak.
'Yapım 13' organizasyonuyla Türkiye'ye gelecek Kürt müzik grubu Kamkarlar, sekiz kişiden oluşan bir aile topluluğu. Topluluk, Tahran'daki Sinendec Müzik Akademisi'nin de kurucusu olan Hessen Kamkar'ın çocukları tarafından 1967'de kuruldu. Müziğe babaları tarafından birer enstrümanla kapatıldıkları odada başlayan Kamkar kardeşler, (Hoşeng, Bijen, Peşeng, Qeşeng, Erjeng, Erselan, Erdeşer, Erdewan) 1991'den sonra aileden yeni katılımlarla albüm yapmaya, Amerika dahil dünyanın birçok ülkesinde konser vermeye başladı.
Farsça ve Kürtçenin (Soranice) dil olanaklarından yararlanan Kamkarlar, çalışmalarında geleneksel İran halk müziğini eksen alıp bunu Kürt ve klasik İran saray müziğinden esinlenen unsurlarla harmanlıyor. Batı müziğinin harmonik yapısını, Doğu müziğinin doğaçlama ve ritim zenginliğiyle buluşturan Kamkar kardeşler, topluluk ruhunu farklı enstrümanlar (kemençe, tar, def, setar, tombak, ud, santur...) aracılığıyla büyük ilgi gören bir ses ahengine dönüştürüyor.
Türkiyeli müzikseverlerin 'Gol Nishan',
'Agiri Zindo' ve 'Xek' albümleriyle tanıdığı Kamkarlar hakkında Fransız L'Humanite gazetesi şöyle yazıyor: "Bu yedi erkek ve bir kız kardeşin hepsi olağanüstü müzisyen. Grubun her konseri gerçekten binbir gecenin ülkesine yolculuk..." Bilgi için Tel: 0532 585 55 44 (Kültür Sanat)