İranlı sanatçılar 'ufkun' ötesinde

İranlı sanatçılar 'ufkun' ötesinde
İranlı sanatçılar 'ufkun' ötesinde
Pi Artworks, biri Tophane diğeri Galatasaray'da, iki sergi mekânında birden açtığı 'Rewind, Pause, Fast Forward: Mirrors on Iran' adlı video sergisi küresel siyasetin en temel altı sorununa İran merkezli bir bakış içeriyor.
Haber: TUBA PARLAK / Arşivi

Etemad Galeri’nin küratörlüğünde gerçekleşen sergi altı İranlı sanatçıyı konuk ediyor: Morteza Ahmadvand, Mahmoud Bakhshi, Pedram Baldari, Simin Keramati, Neda Razavipour ve Farniyaz Zaker. İran ’da doğup büyümüş bu altı sanatçıdan her biri dış dünyada İran’ı negatif olarak karakterize eden bir siyasal meseleyi odağına alıyor. Ancak işlerin önlerindeki ufku aşan bir yönleri var. İşler, seyirciye İran özelinde sunduğu sorunların evrenselliğini anıştıran yapısıyla her nereden geliyor olurlarsa
olsunlar, aynı sorunların pençesinde olduğunu hatırlatıyor. 

İşler, kadın hakları, insan hakları, militarizm, özgürlük, din ve şiddet olarak özetleyebileceğimiz altı meseleyi sorunsallaştırıyor. Bunların içinde en dikkat çekici işlerden biri Neda Razavipour’un ‘Find then Lost One’ adlı çift kanallı video çalışması. İki videoda da aynı sokak görüntüsü var. İş izleyiciye sol ekrandaki görüntüde olup sağdakinde olmayan kişiyi bulmasını söylüyor. Bu dikkatli gözlemin sonunda arada hiçbir fark bulamadığınız video, aslında o görüntüdeki her bir İranlının eşit derecede ‘kayıp’ olduğunu anlatıyor.
Diğer dikkat çekici iş ise Morteza Ahmadvand’ın Simurg mitinden yola çıkan ‘Simorgh. Bir kafes içinde 3 farklı grup kuşun kafesin kapısı açıldığındaki davranışlarını gözlemliyoruz. Vahşi kuşların çıkışı bulup kaçması saniyeler sürerken, hayatı boyunca kafeste yaşamış kuşların kafes kapısı açıldığında yerlerinden kıpırdamadığını görüyoruz.