İş dünyasına çağdaş sanatla beyin jimnastiği

İş dünyasına çağdaş sanatla beyin jimnastiği
İş dünyasına çağdaş sanatla beyin jimnastiği
Proje4L/Elgiz Çağdaş Sanat Müzesi'nin başlattığı proje ile iş insanları zihinlerini sanatla esneterek, problemlerin analizinde farklı bir bakış açısına sahip olması hedefleniyor.

Proje4L/Elgiz Çağdaş Sanat Müzesi tarafından başlatılan Art for Business projesi kapsamında Türkiye ’de ilk kez insanlarına yönelik “Mind Fitness/ Beyin Jimnastiği” başlıklı bir etkinlik gerçekleştirildi. Katılımcıları modern sanata ve sanat eserlerine yakınlaştırmayı hedefleyen seminerlere Pirelli, Watsons, TEB, ENKA gibi önemli şirketlerden farklı pozisyonlardaki çalışanların yanı sıra resim, müzik, medya dünyasından isimler de katıldı.

Maslak’ta, iş merkezlerinin ortasında bulunan müzenin, iş dünyasından insanlarını sanata yakınlaştırmak amacıyla hayata geçirdiği proje Türkiye’ye; Proje4L/Elgiz Çağdaş Sanat Müzesi tarafından TEB Özel Bankacılık sponsorluğunda İtalya’dan getirildi. Programın temel amacı; kişilerin zihinlerini sanatla esneterek, sanatı günlük hayatta ve iş hayatlarında kullanmaları. Toplumu çağdaş sanatı anlamaya yaklaştırmayı hedefleyen “Mind Fitness”; çağdaş sanatı sorgularken uygulanan düşünce yöntemleriyle kişilerin, problemlerin analizinde ve çözümünde farklı bir bakış açısına, farkındalığa ve duyarlılığa ulaşması amacıyla gerçekleştiriliyor.

“Mind Fitness” eğitimi; İtalya’daki Art for Business kurucularından, Universita Cattolica’da öğretim görevlisi olan Doç. Dr. Paolo Antonini tarafından verildi. 7 yıldır bu konuda araştırmalar yapan, Milano’da çeşitli üniversitelerinde sanat ile iş dünyası arasındaki bağı anlatmaya yönelik dersler ve toplantılar düzenleyen Doç. Dr. Paolo Antonini, aynı zamanda “Mind Fitness” programının yaratıcısı. Ekonomi ve güzel sanatlar gibi iki farklı akademik alanda almış olduğu eğitim ve kültürlerarası gelişmiş profili sayesinde, hem sanat, hem de iş dünyasının dillerini konuşabilen Antonini; sanat, resim, sinema ve sporu metaforik bir şekilde kullanarak eğitim programları düzenliyor.


Elgiz Müzesi Koleksiyonuyla düzenlenen soru odaklı rehberli turda katılımcılar, sanat eserlerinden bir seçki üzerinde hayatla ve iş hayatıyla kurulan paralel bağları sorguladılar. “Bir sanat eserinin karşısında durduğumda ne yapmalıyım? Neyi aramalıyım? Bir sanat eserine bakarken ne öğrenebilirim?” gibi sorularla katılımcılar; sanat eserinin anlamını, sanatçının kararlarını inceleme, tahminde bulunma ve tartışma üzerine aktif bir araştırmaya dâhil oldular. Kurs aynı zamanda iş dünyasında yaratıcılık işlemini incelemek, karar alma mekanizmasının karmaşık yapısını anlamak, sanatçının mesajını nasıl ilettiğini incelemek, bir problemi etkin şekilde çözmeden önce o problemi derin incelemenin önemi üzerinde durmak, değişen bir içerikteki saklı işaretleri algılamak için kendini eğitmek konularında da yol gösteriyor.