İş Sanat, efsanevi bir orkestrayı ağırlıyor

İş Sanat, 14 Ocak'ta Academy Of St Martin in the Fields konserine ev sahipliği yapacak

İş Sanat tüm dünyada 50 yıldır klasik müzik severlerin hayranlıkla takip ettiği, Türk müzikseverlerin ise "TRT Radyo-3 günlerinden" özellikle barok yorumlarıyla anımsadığı ünlü İngiliz Orkestrası Academy Of St Martin in the Fields’ı İstanbul’da ağırlayacak.

Academy of St Martin in the Fields, kurucuları Sir Neville Mariner yönetiminde iki konserle 13 ve 14 Ocak tarihlerinde İstanbul’da müzikseverlere gerçek bir müzik ziyafeti verecek. 2010’un en önemli müzik olaylarından biri olarak görülen Academy of St Martin in the Fields konserinin biletleri günler öncesinde tamamen satılmış durumda.

Orkestranın başında 85 yaşında bir sör…
Senfonik müziğin 85 yaşındaki efsane adı Sir Neville Marriner yönetimindeki topluluk 13 Ocak’ta gerçekleşecek ilk geceki konserinde çellist Daniel Müler Schott’a, ikinci gece ise trompet sanatçısı Sergei Nakariakov’a eşlik edecek. Konserin ilk gününde W.A. Mozart’ın, Re Majör, KV. 504, "Prag" isimli 8. Senfonisi, Saint-Saëns’ın No. 1, La minör, Op. 33 Çello ve Orkestra için Konçertosu ve Schumann’ın Si bemol Majör, Op. 38, "İlkbahar" adlı 1. Senfonisi seslendirilecek..

14 Ocak Perşembe akşamki konserde ise Mendelssohn-Bartholdy’nin La Majör, Op. 40, "İtalyan" isimli 4. Senfonisi, Haydn’ın Si bemol Majör Trompet Konçertosu ve Beethoven’ın Do Majör, Op. 21 1. Senfonisi seslendirilecek.

Çellonun adı: Daniel Müler-Schott Genç yaşta çellonun en umut vaat eden isimlerinden biri olan Daniel Müller-Schott, tekniği, yetkinliği ve yorumlarına kattığı duygusal derinliğin yanı sıra transkripsiyonlarıyla bilinmeyen yapıtları da gün ışığına çıkarırken, 15 yaşında Çaykovski Yarışması’nı kazanarak müzik dünyasında sansasyon yaratmıştı. O günden bu yana büyük şefler ve orkestralarla, Anne-Sophie Mutter ve André Previn gibi yıldızlarla çalan çellist, geleceğin büyük yıldızlarından biri olacağını çoktan kanıtlamış bir müzik adamı olarak görülüyor. Schott, bu konserde Saint-Saëns’la parlarken efsane şefleri yönetimindeki Academy de Schumann ve Mozart senfonileri ile büyüklüğünü bir kez daha hatırlatacak.

Trompetin Paganini’si Nakarikakov

Academy of St Martin in the Fields’a ikinci konserinde ise klasik dünyasının bir diğer mucizesi olarak kabul edilen Sergei Nakarikakov’la beraber olacak. Bir San Francisco Chronicle eleştirmeninin "Sergei Nakariakov adeta bizim nefes almamız gibi trompet çalıyor, o da nefes alma şansımız kalırsa" diyerek övdüğü ve "trompetin Paganini’si" veya "Caruso’su" benzetmeleriyle yüceltilen sanatçı, trompetin klasik dünyasındaki sınırlarının bir kısmını daha bu yaşta ortadan kaldırmış bir isim. Trompet repertuarının yanı sıra transkripsiyonlarla performans alanını daha da genişleten sanatçı, kayıtlarının aldığı ödüller, kendisi için özel olarak tasarlanan konser programları ve bitmeyen nefesi ile izleyenlerin nefesini kesmeye devam ediyor. Bu programda trompet repertuarının en ünlü yapıtlarından Haydn’ın "Si bemol Majör Trompet Konçertosu"nu seslendirirken, aldığı olağanüstü övgülerin haklılığını görmek açısından bu konser iyi bir fırsat olarak değerlendiriliyor. (anka)