İş Sanat sezona hazır

İş Sanat sezona hazır
İş Sanat sezona hazır

Martha Graham Dans Topluluğu

İş Sanat, 12. sezonunu 25 Ekim’de açıyor. Levent’te konumlanan kültür sanat merkezi, Martha Graham Dans Topluluğu’ndan Sony Rollins’e geniş bir yelpazeden konuk listesini ağırlamaya hazırlanıyor.
İş Sanat’ın programında tabii ki ağırlık klasik müziğin. Açılış çellist Efe Baltacıgil’in eşlik edeceği Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası (BİFO) konseriyle yapılıyor. Geçen yıl Andante dergisinin ‘Yılın en iyi orkestrası’ seçtiği BİFO, Glinka, Schumann, Dvorak ve Brahms imzalı eserleri seslendirecek. Gramaphone dergisinin “son yılların en iyisi” diye yorumladığı flütçü Emmanuel Pahud ve piyanist Yefim Bronfman da konserlerinde Schumann, Brahms, Mozart ve Prokofyev çalacaklar.
İş Sanat 2012’yi Strauss’la karşılıyor. Strauss Festival Orchestra Vienna’nın ‘Yılbaşı Konseri: Strauss Gecesi’ başlıklı performansına soprano Mara Mastalir, bariton Daniel Serafin ve iki dansçı çift eşlik ediyor. İş Sanat’ın bu sezon ağırlayacağı yıldız isimlerden Alman kemancı Julia Fisher, Academy of St. Martin in the Fields’le, barok ve erken klasik dönemdeki eserleri seslendiren Capella Gabetta topluluğu ise çellist Sol Gabetta’yla beraber sahne alacak. Trompetçi Alison Balsom’ın eşlik edeceği topluluk Scottish Ensemble ise zengin klasik repertuarın yanı sıra halk müziği ve elektroniğe ilgileriyle tanınıyor. Russian Chamber Philarmonic St. Petersburg’ün iki ayrı konserde ağırlayacağı piyanist Andrei Gavrilov ile çellist Mischa Masky, piyanist Sergio Tiempo, mezzo-soprano Angelika Kirschlanger, İş Sanat’ın bu sezondaki diğer ‘klasik’ misafirlerinden. 

Klasiğe caz ayarı
İş Sanat’ta caz programının başını ise tabii ki Sony Rollins çekiyor. Bebop ve hard bop dönemlerinin en akılda kalan saksofoncularından Rollins, 2 Kasım’da İş Sanat’ta. Programda, rock şarkılarına yaptıkları caz düzenlemeleriyle de tanınan Brad Mehldau Trio da mevcut. Klasik gitarist John Williams ve caz gitaristi John Etheridge beraber sahne alacakları konserde Paul Hart’ın kendileri için yaptıkları besteyi seslendirecekler. Klasikle cazın bir diğer ilginç buluşması ise Ray Charles anısına verilecek konser. Caz divası Jocelyn B. Smith, Alman bas-bariton Thomas Quasthoff’la beraber WDR Köln Radyosu Big Band eşliğinde Ray Charles’a saygılarını sunacak. Modern dans tarihinin en önemli topluluklarından Martha Graham Dans Topluluğu tarihsel ve tematik koreografilerinden oluşan performanslarıyla iki gösteri için ilk defa İş Sanat’ta.

Hem Livaneli hem Al Di Meola
İş Sanat yeni sezonda Türkiyeli yıldızları da ağırlıyor. Zülfü Livaneli, 40. sanat yılını Al Di Meola’nın kuartetiyle İş Sanat’ta kutlayacak. ‘Şevval Sam’la Geçmiş Zaman İstanbul Müzikleri’, MFÖ ve Mor ve Ötesi, Aşkın Nur Yengi. Arif Sağ, Erdal Erzincan ve Tolga Sağ da İş Sanat’ta bu sezon performansları izlenebilecek isimlerden.