İş Sanat'ta klasik, caz ve Halit Ergenç'ten şarkılar

İş Sanat'ta klasik, caz ve Halit Ergenç'ten şarkılar
İş Sanat'ta klasik, caz ve Halit Ergenç'ten şarkılar
15. yılını kutlayan İş Sanat konser salonu klasik, caz, dünya müziği ve çağdaş dansta yıldız isimlerden oluşan bir programla sezonu açtı. Programın sürprizi Halit Ergenç'ten sinema şarkıları

Bu yıl 15. yılını kutlayan İş Sanat yeni sezonunu kasım ayında açıyor. Bu yıl da klasik müzikten caza, dünya müziğinden dans gösterilerine, yerli projelerden şiir dinletilerine ve çocuk etkinliklerine uzanan geniş yelpazede bir program sunacak. Yeni sezonun biletleri 13 Ekim’de satışa çıkıyor.
Münih Oda Orkestrası
KLASİKTE DEV İSİMLER
İş Sanat, yeni sezonunu, artık bir gelenek haline gelen Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası konseriyle açıyor. BİFO, 1 Kasım 2014 Cumartesi akşamı uluslararası başarılarıyla ülkemizi gururlandıran Alpaslan Ertüngealp’in şefliğinde ve piyanist Hüseyin Sermet’in solistliğinde sahne alacak. Rus keman virtüözü Vadim Repin, 14 Kasım 2014 Cuma akşamı İngiliz şef James Judd yönetiminde Wiener Concert-Verein ile sahne alacak. Güney Kore asıllı yeni kuşağın üstün yetenekli kemancılardan Sarah Chang 25 Kasım’da kemancı Giuliano Carmignola 5 Aralık’ta Avrupa’nın da en seçkin oda orkestralarından biri olan Münih Oda Orkestrası 13 Aralık’ta çalacak. Geleneksel yeni yıl konserinde bu yıl müziği mizahla birleştiren Johann Strauss Orkestrası sahne alacak. Sezon boyu klasik müzik sevenler soprano Kristy Swift, Basel Oda Orkestrası, piyanist Khatia Buniatishvili, Akademie für Alte Musik Berlin orkestrası, Chiaroscuro Quartet, oda topluluğu Geneva Camerata, Efe Baltacıgil’in de çaldığı Philharmonia Quartet konserler verecek.
Sezonun klasik müzikteki ağır topları ise yeni kuşağın nefes kesen keman virtüözlerinden biri olarak tanımlanan Ray Chen. Kemancı Londra Filarmoni Orkestrası ile 3 Mart 2015 Salı akşamı çalacak. 

Stacey Kent
CAZIN RİTMİ ARTIYOR
15. sezonun caz konserleri yumuşacık sesi ve romantik yorumuyla en gözde kadın vokaller arasında yer alan Stacey Kent ile başlıyor. İstanbullu müzikseverlerin yakından tanıdığı Kent, 18 Kasım 2014 Salı akşamı cazın el değmemiş tınılarını Brezilya motifleriyle harmanladığı yepyeni şarkılarını İş Sanat izleyicileri için seslendirecek. 27 Kasım’da Pharoah Sanders ve Trilok Gurtu, 16 Aralık’ta Anthony Strong, 27 Şubat’ta Ravi Coltrane Quartet. 21 Nisan’da Tom Harrell çalacak.

The Von Trapps
DÜNYA MÜZİĞİNİN YILDIZLARI
İş Sanat’ta dünya müziği serisi, Neşeli Günler filminin yeni nesil sesleri The von Trapps ile başlayacak. İş Sanat sahnesinde İstanbullu müzikseverlerle tanışan The von Trapps 12 Kasım 2014 Çarşamba akşamı Türkiye’deki ilk özel konserini yine İş Sanat’ta verecek. Flamenko’nun efsane gitaristi Paco Peña 12 Şubat’ta, Portekizli sanatçı Dulce Pontes 3 Nisan’da sahneye çıkacak. Bu sezonun konukları arasında “21. Yüzyılın Bob Marley’i” olarak tanımlanan şarkıcı ve söz yazarı Aşa (Asha) Tunuslu ud üstadı Dhaffer Youssef ve Ayo da var. 

Trisha Brown
MODERN DANSIN MEKANI
İş Sanat’ın en çok ilgi gören etkinlikleri arasında yer alan modern dans serisine post-modern dansın en cesur temsilcilerinden Trisha Brown ve American Dance Theatre’dan New York City Ballet ve Alvin Ailey Dance Theatre’a Amerika’nın en önemli topluluklarına yaptığı güçlü sahne tasarımları ve duygu yüklü koreografilerle eleştirmenlerin gözdesi olan Jessica Lang’ın toplulukları konuk oluyor. 

Strauss dansçıları
TÜRKİYEDEN ÖZEL PROJELER
Yalın 21 Kasım 2014 Cuma akşamı vereceği konser için oluşturduğu sürpriz müzisyen kadrosu ve şarkılarının yepyeni düzenlemeleriyle İş Sanat izleyicisini coşturacak. 23 Aralık’ta Mercan Erzincan Oyalı Yazma adlı üçlüsünü geniş bir müzisyen kadrosuyla icra edecek. Halit Ergenç sahneye çıkacak ve Sinema Senfoni Orkestrası eşliğinde klasikleşmiş müzikallerden ve sevilen film müziklerinden oluşan şarkılar seslendirecek. Artık İş Sanat’ın bir klasiği sayılan şiir dinletileri bu yıl da devam edecek.