İşçinin,emekçinin festivali!

İşçinin,emekçinin festivali!
İşçinin,emekçinin festivali!

Yağmuru Bile festivalin açılışında gösterilecek.

İşçi Filmleri Festivali bu yıl İstanbul, Ankara ve İzmir'in yanı sıra Diyarbakır'a da uğrayacak. Ken Loach'ın filmlerinin senaristi Paul Laverty, 1 Mayıs'ı Taksim'de kutlayacak
Haber: RİFAT BAŞARAN - rifat.basaran@radikal.com.tr / Arşivi

Sinema severlerle yedinci kez buluşmaya hazırlanan Uluslararası İşçi Filmleri Festivali, bu yıl ilk kez İstanbul , Ankara ve İzmir’in yanı sıra Diyarbakır’da da gerçekleştirilecek. Festivalin Diyarbakır gösterimi için duyuru afişindeki Karagöz figürüne puşi eklendi. Festivalda 57 filmin gösterimi yapılacak. Bu yıl festival, ‘İşçi sınıfının şairi’ olarak anılan İngiliz yönetmen Ken Loach’un birçok filminin senaryosuna imza atan Paul Laverty’nin yanı sıra ABD’den ‘Fukishima Bir Daha Asla’ filminin yönetmeni Steve Zeltzer, yine ABD’den ‘Veritas: Harward’ın Gizli Tarihi’ filminin yönetmeni Shin Eun-Jung, Hindistan’dan ‘Trans Halinde’ filminin yönetmenleri Ekta Mittal ve Yasha Swinii, Japon sinemacı Fumiaki Kojima’yı ağırlayacak.
1 Mayıs’ta başlayacak olan festival bir hafta sürecek ve ‘Özgürlük Emek İster’ temasıyla gerçekleştirilecek. Dünyanın dört bir yanından, emekçilerin yaşamlarını ve mücadele deneyimlerini izleyicilerle buluşturmayı ve Türkiye ’de işçi filmini özendirmeyi amaçlayan festival kapsamında belgesel, kurmaca, yerli ve yabancı 57 film gösterilecek. 

Laverty Taksim 1 Mayıs’ında
Geçen yıllarda olduğu gibi bu yıl da festival yabancı sinemacıları konuk edecek. Filmlerinde ‘emek’ konusunu ele alan İngiliz yönetmen Ken Loach’un birçok filminin senaryosuna imza atan usta Britanyalı sinemacı Paul Laverty bu yılki festivale konuk olacak. Laverty, 1 Mayıs katlamalarında da Taksim Meydanı’nda olacağını açıkladı.

Festivalin açılış töreni ise 2 Mayıs’ta gerçekleştirilecek. İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Maçka Kampüsü Mustafa Kemal Amfisi’nde gerçekleştirilecek açılış töreninde RitmArt, Nejat Yavaşoğulları ve Sarıyer Halkevi Korosu sahneye çıkacak. Açılışta Paul Laverty’nin senaryosunu yazdığı, Iciar Bollain imzalı, Gael Garcia Bernal’in başrolünde yer aldığı ‘Yağmuru Bile’ filmi gösterilecek.

Festivalde görülebilecek yabancı filmlerden bazıları ise şunlar: Dünyada üçüncü sinema hareketini başlatan ve Latin Amerika sinemasını uluslararası alana taşıyan 1968 yapımı ‘Kızgın Fırınların Saati’ (Fernando Solanas, Octavio Getino); Japon işçi edebiyatının önemli yazarlarından Kobayashi Takji’nin romanından aynı adla So Yamamura tarafından beyazperdeye uyarlanan, 1900’lerin ilk yarısında Japonya’da bir yengeç işleme gemisinde çalışan işçilerin hikâyesinin anlatıldığı ‘Yengeç Gemisi’; ‘Güneşli Pazartesiler’ filminin İspanyol yönetmeni Fernando Leon de Aranoa’nın hem göçmen işçilerin yaşamı hem de orta sınıfın yoksullaşması üzerine yeni yapımı ‘Amador’; 1960’lar İngiltere’sinden kadınların öncülük ettiği bir grevin hikâyesini anlatan Nigel Cole imzalı ‘Kadının Fendi’; Şili’nin faşist bir darbeyle devrilen halkçı lideri Salvador Allende’nin mücadelesini anlatan Patricio Guzman imzalı ‘Salvador Allende’, nükleer santralların yıkıcılığı konusuna eğilen ‘Fukishima Bir Daha Asla’ (Steve Zeltzer).

AKAD’A SAYGI DURUŞU
Festivalde göze çarpan bazı yerli yapımlar şunlar: 1992 yılında Zonguldak’ta yaşanan ve 263 işçinin öldüğü maden faciasını anlatan ‘Derin Çığlık’ (Metin Kaya), Erzurum’un Bağlar Köyü’ndeki HES karşıtı mücadeleyi aktaran ‘İşte Böyle’ (Osman Şişman, Özlem Sarıyıldız); İstanbul Davutpaşa’daki işçi kıyımını anlatan ‘Davutpaşa’nın Külleri’ (Ayten Başer); 1999’da Ulucanlar Cezaevi’nde gerçekleştirilen kanlı operasyonu anlatan ‘Ölü Canlar’ (Murat Özçelik); atık kâğıt işçilerinin yaşam mücadelesini anlatan ‘Ekmek Parası’ (Özge Ergin); bundan yıllar önce çocuk işçiliği sorununa eğilmiş olan Naci Çelik Berksoy imzalı ‘Uyku’; Özcan Alper’in kamerasını Doğu’ya çevirdiği son filmi ‘Gelecek Uzun Sürer’. Festival ayrıca bu yıl usta yönetmen Ömer Lütfi Akad’ın üç filmini de yeniden izleyicilerle buluşturacak. Köyden kente göç üçlemesinin ilk iki filmi ‘Gelin’ ve ‘Düğün’le Nâzım Hikmet’in eserinden uyarlanan, feodal düzendeki bir aşk hikâyesini anlatan, Yılmaz Güney ile Nilüfer Koçyiğit’in başrolleri paylaştığı ‘Kızılırmak-Kara Koyun’ festivalde gösterilecek.