İşçinin ölümü

İşçinin ölümü
İşçinin ölümü
Festivalde bu yıl Michael Glawogger'ın anısına İşçinin Ölümü programda yer alacak. Film 06 Nisan Pazartesi 13:30 Rexx 2'de, 18 Nisan Cumartesi 21:30'da Atlas 2'de gösterilecek
Haber: NECATİ SÖNMEZ / Arşivi

Filmin adı, bugününTürkiye’sini anlatan bir başlık olabilirdi. Bizim gibi ülkelerde ‘işçi’ ve ‘ölüm’ düz anlamıyla çok kolay yanyana gelebiliyor çünkü. İş cinayetleri vaka-ı adiyeden, çalışırken ölmek işçi olmanın ‘fıtratından’ sayılıyor.

Ne var ki İşçi’nin Ölümü (Workingman’s Death), ölüme metaforik bir gönderme yapıyor sadece. Geçen sene Liberya’da çekim yaparken yakalandığı sıtmadan kurtulamayıp en verimli yaşında aramızdan ayrılan Michael Glawogger, bu filminde globalleşen dünyada iyice görünmez kılınan ‘işçi’yi, yapılan işlerle tezat oluşturacak kadar estetik görsel kompozisyonlarla gözümüze sokuyor. Ukrayna’dan Pakistan’a, Endonezya’dan Nijerya’ya dünyanın beş farklı köşesinden beden gücüne dayalı en yorucu hikâyeleri anlatıyor. En sonune eklediği epilogda ise, Almanya ’da bugün parka dönüştürülmüş olan eski bir sanayi bölgesinin içinde dolaşıyoruz, bir dizi gençle birlikte.

Belgesel türünün katıksız başyapıtlarından olan İşçinin Ölümü, yönetmenin destansı yapıtı Megakentler'in adeta cebinden çıkmış bir film ; tıpkı en son belgeseli Fahişelere Güzelleme gibi… İkisi de o büyük metropollerin içinde veya periferisinde yaşayan, dişiyle tırnağıyla (bedeniyle) ayakta kalmaya çalışan yoksul insanların emeğine odaklanıyor, modern hayatın cangılında onları görünür kılıyor.


  ETİKETLER:

  Almanya

  ,

  Endonezya

  ,

  Pakistan

  ,

  Bugün

  ,

  Modern

  ,

  sanayi

  ,

  dizi

  ,

  film

  ,

  ,

  Ukrayna