IŞİD korkusu Londra'da sansür getirdi

IŞİD korkusu Londra'da sansür getirdi
IŞİD korkusu Londra'da sansür getirdi
Londra'da, hem de Özgürlük Tutkusu adını taşıyan bir sergide, IŞİD'i eleştiren eserler 'tahrik edici' bulunduğu için çıkartıldı.

Londra’daki Mall Galleries’de 21 Eylül’de açılan ‘Passion for Freedom’ (Özgürlük Tutkusu) adlı sergide yer alacağı duyurulan "IŞİD Sylvania’yı Tehdit Ediyor" başlıklı fotoğraf serisi, son dakikada sergiden çıkartıldı. 26 Eylül’de biten dört günlük sergi, galerinin sitesinde “uluslararası sanatçıların ‘özgürlük nedir? Ne kadar kolay kaybedilir? Ne kadar zor geri kazanılır?' sorularını yanıtladıkları bir sergi” olarak tanımlanıyor. Nitekim sergide 400 kadının cinsel organından oluşan dev bir vajina, Kabil’de çıplak yürüyen bir kadını gösteren 8 dakikalık bir video gibi pek çok kışkırtıcı yer alıyor. Ne var ki Mimsy adını kullanana sanatçının hazırladığı fotoğraf serisi, katalogda yer almasına rağmen galeride yok. Sebebi ise Londra polisinin bu işleri ‘tahrik edici potansiyele sahip’ bulması. İşlerin asılması durumunda güvenlik için 36 bin Sterlin ödenmesini zorunlu tutmuşlar. Galeri yönetimi de kaldırmayı tercih etmiş.

Ortadoğu kökenli olan ve Mimsy adını kullanan sanatçı, bu fotoğraf serisinde Sylvania Families oyuncaklarını kullanmış. Sylvania’nın mutlu ayıcıkları, tavşanları, fareleri Mimsy’nin fotoğraflarında hep birlikte modern ve mutlu bir hayat yaşarken görünüyor. Plaja gidiyor, eğleniyor, okula gidiyorlar. Ama hemen diplerindeki IŞİD, (sanatçının verdiği isimle MICE-IS) onları tehdit ediyor.

Konuyla ilgili The Guardian’a açıklama yapan galeri yöneticileri, sözleşme gereği böyle bir hakları olduğunu söylemekle yetindi…