Işığın 'gölgesi' tarihiyle buluştu

İki yıl önce Türkiye'nin büyük bölümünde izlenen güneş tutulmasını fotoğraflarıyla ölümsüzleştiren ressam...

İSTANBUL - İki yıl önce Türkiye'nin büyük bölümünde izlenen güneş tutulmasını fotoğraflarıyla ölümsüzleştiren ressam Ruhcan Akil'in 'Gölge' temasıyla açtığı sergi, Beyoğlu Tünel'deki Dünya Aktüel Sanat Galerisi'nde sürüyor. Yeditepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi öğretim üyesi olan Akil, yaklaşık 45 adet siyah-beyaz fotografı kapsayan sergisinde, yaşanan güneş tutulmasının yarattığı görsel ilüzyonun, insan ve yaşam üzerindeki imgelerini işliyor.
Sanatçı, sıradan nesne ve objelerin ışık etkisiyle oluşturduğu dezenformasyonlara dek uzanmış estetik ve plastik görüntüsünü barındıran sergisinde 17'nci yüzyıl ressamlarının uyguladığı koyu gölge tekniği 'Tenebrist'e yaklaşıyor. Sanatçı, aynı şekilde fotoğrafın temsil ettiği 'an' ile resmin dayandığı
'süreç' olgusunu da aynı potada buluşturmayı başarıyor.
Aynı mekânda, tarihi 'Bizans Fotoğraf Sergisi' ile dikkati çeken araştırmacı ve fotoğraf sanatçısı H. Kemal Çağın da, Byzantion'un 2334. kuruluş yıldönümünde bu uygarlığı fotoğraflarında yeniden ölümsüzleştiriyor. Çağın, tümü renkli fotoğraflarında, Bizans'ın yapıları, manastırları, kiliseleri, sarayları ve meydanları gibi kültürel değerleri objektifine konu ediyor. Sergi 13 Ekim tarihine kadar görülebilir. Ayrıntılı bilgi için Tel: 0216 347 22 51/0216 345 75 24 (Kültür Sanat)