'Işığın şairi' Alekan lösemiye yenildi

Görüntü yönetmenlerinin büyük ustası Henri Alekan yaşamını yitirdi. Sinema tarihinin en önemli görüntü
Haber: ALİN TAŞÇIYAN / Arşivi

İSTANBUL - Görüntü yönetmenlerinin büyük ustası Henri Alekan yaşamını yitirdi. Sinema tarihinin en önemli görüntü yönetmenlerinden, birçoğu başyapıt olan 130 filme imza atan Henri Alekan, 15 Haziran Cuma günü lösemi tedavisi gördüğü Auxerre'de öldü. Henri Alekan, 92 yaşındaydı.
10 Şubat 1909 tarihinde Paris'te doğan Alekan, kuklacı olmakla kameraman olmak arasında zor bir seçim yapıp sinemayı yeğledi. Pabst, Siodmak, Carne gibi ustalarla çalışan Alman görüntü yönetmeni Eugene Schufftan'ın yanında yetişen Alekan, görüntü yönetimini sadece teknik bir iş olarak görmedi. Alekan, ışığı yaratmanın aynı zamanda filmin atmosferini de yaratmak olduğunu söylüyor, "Işığın rolü izleyicinin duygularına dokunmaktır," diyordu.
Flaman ressamların, Georges de la Tour ve Francisco Goya'nın, izlenimcilerin tablolarından esinlenen Henri Alekan, natüralizme karşı çıktığı için Fransız Yeni Dalga yönetmeleri tarafından tercih edilmedi. Alekan, parlak ve uzun kariyeri boyunca Abel Gance, Marcel Carne, Joseph Losey, Alain Robbe-Grillet, Julien Duvivier, Marc Allegret, Wim Wenders gibi yaratıcı sinemacılarla çalıştı. Ancak 'Güzel ile Çirkin'i (La belle et la bete) birlikte yaptığı Jean Cocteau'nun onun için hep ayrı bir yeri oldu. Alekan, 'Topkapı'nın da görüntü yönetmeniydi.
Alekan, İkinci Dünya Savaşı sırasında Nice
ile Marsilya arasındaki Alman mevzilerini gizlice görüntüleyip filmleri Londra'ya gönderdi.


  ETİKETLER:

  Londra

  ,

  İstanbul

  ,

  Flaman