@ErkanAktug

Işık hızıyla film çekmek

Işık hızıyla film çekmek
Işık hızıyla film çekmek

Haluk Bilginer ve Özgü Namal ?Polis?ten sonra ikinci kez bir arada.

Haluk Bilginer, Özgü Namal, Hümeyra, Köksal Engür ve Bülent Emin Yarar'ın rol aldığı komedi filmi 'Güneşin Oğlu Fikri Bey'i Onur Ünlü sekiz günde yazıp 10 günde çekmiş
Haber: ERKAN AKTUĞ / Arşivi

İSTANBUL - “Türkiye koşullarında bir filme bir sene hazırlanmakla 15 gün hazırlanmak arasında öyle aman aman bir fark yok” diyor yönetmen Onur Ünlü, çekimlerini önceki akşam tamamladığı ‘Güneşin Oğlu Fikri Bey’ filminden bahsederken. 28 Temmuz’u 29 Temmuz’a bağlayan gece ‘fantastik mavra’ olarak tanımladığı komedi filmine dair en ufak bir şey bilmiyormuş. 29 Temmuz gecesi bir fikir düşmüş, yazmaya başlamış, 6-7 Ağustos’ta bitirmiş senaryoyu. Arada özel ve zorunlu bir boşluk oluşmuş. O boşlukta kast’ını yapmış. Üstelik birinci sınıf bir kast bu, neresinden bakarsanız: Daha önce ‘Polis’te birlikte çalıştığı Haluk Bilginer ve Özgü Namal’a ilaveten Hümeyra, Köksal Engür, Bülent Emin Yarar, Tansu Biçer, Levent Öktem...

Bu kadar kısa sürede her yönetmenin filminde oynatmak isteyeceği oyuncuları nasıl ikna etmiş? “Oyuncuları senaryo ikna etti aslında” diyor Ünlü, “Haluk abiyle ve Özgü’yle daha öncesinde çalışmıştım. Diğer oyuncularıma da senaryoyu gönderdim ve işin içinde oldular. O kadar iyi oyuncu ki hepsi, yetenek fışkırıyor onlardan. Nasıl iyi oynuyorlar... Ve buna rağmen yaptıklarından memnun olmuyor, ‘Daha iyisini yapabilirim’ diye sürekli üstüne koymaya çalışıyorlar.”

‘Güneşin Oğlu Fikri Bey’in çekimlerine 5 Eylül’de başlamış ve sinemacıların deyimiyle bir gün ‘repo’ vererek 10 günde çekimleri tamamlamış. “Aynı anda iki HD kamera kullandık ve herhangi bir rejisörlük numarası yapmadım. Ama senaryoyu kendim yazdığım için nasıl çekeceğimi bilerek yazdım ve yazdığım şeyle çektiğim şey arasında tutarsızlık yok. Oyuncularım da filmi nasıl çekeceğimi biliyorlardı, onlar da bir sıkıntı yaşamadılar.”
Peki nasıl bir film olacak ‘Güneşin Oğlu...’? “Komik bir film. Biz buna ‘fantastik mavra’ diyoruz; böyle bir tür var mı bilmiyorum ama...” diyor Ünlü
Güneşin doğuşuyla başlayıp gün batımıyla sona eren filmin fantastik hikayesine gelince... Emekli bir edebiyat öğretmeni Fikri Bey, günün birinde Güneş’in oğlu olduğunu öğrenir ve olaylar gelişir. Meğer, bundan 58 yıl önceki güneş tutulmasında doğan 17 kişi varmış. O 17 kişi İstanbul’da 58 yıl sonra tekrar görülen güneş tutulması sırasında güneş onların ruhlarını içlerinden çekiyor. Filmdeki karakterlerden birinin de söylediğine göre bu olayın ardından ruhları özgürleşiyor ve kafalarına göre dolaşıp durmaya başlıyorlar. Bir takım başka bedenlerin içine girip girip çıkıyorlar.

Işık hızıyla bir filme hazırlanıp çekmenin nasıl bir deneyim olduğunu sorduğumuz Ünlü, “Ben zaten ideal olanan bu olduğunu düşünüyorum Türkiye’de” diyor ve ekliyor. “İmkânlarımız belli, daha az sürede daha fazla film yapabiliriz. Biz arkadaşlarla birlikte bunu denemeye karar verdik ve yaptık. Bir sene hazırlanmakla 15 gün hazırlanmak arasında Türkiye şartlarında öyle aman aman bir fark da yok. Türkiye’de çok sıkıcı bir sinema yapılıyor, hiç değilse vakit kaybetmeyelim.”

‘Sinema hafif sanattır’
Sinemanın hafif bir sanat olduğunu düşünen yönetmen Ünlü’ye göre sinemanın zor bir sanatmış gibi gösterilmesinin müsebbibi yönetmenler: “Sinemanın hafif bir sanat olduğunu düşünüyorum. Ağır, ciddi, olağanüstü, harika bir şey değil. Ama örneğin kendi başına oyunculuk, görüntü yönetmenliği, sanat yönetmenliği, ışık şefliği bunlar ağır ve önemli işlerdir. Bir film yapmak için yönetmen denen adam bunları bir araya getirdiğinde, bir yönetmen asla bu adamların hepsinin birden ağırlığını kaldıramaz. Ama yönetmenler bu ağırlığı kaldırırmış, kaldıracakmış gibi davranıyorlar, biraz yönetmenler sinemayı büyük, yapılması zor, muhteşem bir şey gibi göstermeye çalışıyorlar. Ben buna katılmıyorum. İyi senaryo olduktan sonra, bir kör bile film çeker. Film çekmek, bana göre dünyada yapılabilecek en kolay şeylerden biri.”

Biz aslında Onur Ünlü’den ‘Bankası’nı bekliyorduk. Zira ‘Bankası’ projesi Kültür Bakanlığı’ndan yapım desteği almış ve Saraybosna Film Festivali’nin ortak yapım atölyesi Cinelink+’a seçilen üç projeden biri olmuştu. Ama Ünlü, sürpriz yaparak önce ‘Güneşin Oğlu...’yla 7 Kasım’da karşımıza gelecek. ‘Bankası’ ise biraz büyük bir prodüksiyon olduğu için onu 2009 Mayıs’ta çekmeyi planlıyor Ünlü.