İşimiz gücümüz sanat

İş Sanat Kültür Merkezi, yeni sezonunda neredeyse hiç bitmeyecek bir festival manzarası oluşturuyor.

İSTANBUL - İş Sanat Kültür Merkezi, yeni sezonunda neredeyse hiç bitmeyecek bir festival manzarası oluşturuyor. 2001-2002 sezonunda 4. Levent İş Kuleleri'nde buluşacak sanatseverleri sergilerden edebiyat matinelerine, film gösterimlerinden popüler konserlere uzanan geniş bir kültür ve sanat yelpazesi kucaklayacak. İş Sanat bu dönemde düzenleyeceği her müzik dalından 70'e yakın konserle de adından söz ettirecek.
İş Sanat Sahnesi'nin yeni dönemde Al di Meola, Maria del Mar Monet, Cesaria Evoria, Charlie Haden, Gonzalo Rubalcaba, Emir Kusturica ve Aziza Mustafa Zadeh'le
ışıldayacak konser salonu, klasik müziğin bol enstrümanlı ve çoksesli topluluklarını da ağırlayacak.
Viyana valsleri ve Veysel
Viyana Vals Orkestrası ve St. Petersburg Filarmoni Orkestrası'nın yanı sıra kasım ayında sihirli viyolasıyla Kim Kashkashian ve piyanist Robert Levin sahneye çıkacak. Etkinliklerin bir diğer ünlü sanatçısı ise caz yorumuyla Âşık Veysel türkülerini sanatseverlere sunacak olan Esin Afşar olacak. Altı kişilik bir kadroyla 'Ramazan'a Vuslat' diyecek solistler Cihangir Demirtaş, Hamdi Demircioğlu ve Zafer Tekelioğlu'nun yer aldığı İş Sanat programında bu kadronun yanı sıra Ayşegül Yeşilnil Beşlisi, ölümünün 100. yılında anılacak besteci Verdi'ye özel bir gala gecesi ve üç gün sürecek Bach maratonuyla 'Crea Nantes Sanatsal Yaratım ve Araştırmalar Merkezi' de dikkat çekiyor.
Galerisi de iddialı
Görsel ve plastik sanatlara getirdiği yeni solukla da yeni sezonu kucaklayacak olan İş Sanat Kültür Merkezi, 30 Kasım'a kadar görülebilecek olan 'Şakir Eczacıbaşı Fotoğraf Sergisi: Kapılar Pencereler'in ardından kapılarını açacağı Avni Arbaş, Zehra Aral ve Mahmut Cuda sergileriyle de adından söz ettirecek.
Tiyatro izleyicisini kucaklamayı bu yıl da sürdürecek olan İş Sanat Kültür Merkezi'nin bu alandaki ilk projesi 'Speer'. Ahmet Levendoğlu'nun sahneye koyduğu oyun Kasım ayından itibaren seyircileri selamlarken, 'Edebiyat Matineleri' ve 'Çocuk Sineması' gibi alanları da boş bırakmayacak. Bilgi için Tel: 0212 316 00 00 (Kültür Sanat)
Sanatçıların 'insanlık halleri'
Yeni sezon hazırlığını tamamlayan İş Sanat, özel bir sergiyle hazırlıkların perde arkasını da sanatseverlerin ilgisine sundu. Fotoğraf sanatçısı Mehmet Çağlarer'in
'Sizden Önce, 'Bis'ten sonra' başlıklı sergisi, geçtiğimiz yıl İş Sanat'ta sahneye çıkan sanatçıların ve sahne arkasında yaşanan özel anların gün ışığına çıkmasını sağladı. 110 fotoğraftan oluşan sergide Yo Yo Ma'dan Charlie Haden'a, Rabih Abou Khalil'den Dave Holland ve Gidon Kremer'a uzanan geniş bir sanatçı listesinin 'perde arkasından' yansıyan kompozisyonlar bulunuyor. Her sanatçıyı 'kendisi'yken görüntülemeyi başaran Çağlarer, sergi için kaleme aldığı metinde sürekli aynı mekânlarda bulunduğunu, 'ancak her sanatçıyla aynı küçük mekânın apayrı birer dünyaya dönüştüğünü' vurguluyor. Sergi 30 Kasım'a kadar İş Sanat Kültür Merkezi'nin Üst Fuayesi'nde görülebilecek.