İşin mutfağını Teoman'dan öğrendim

İşin mutfağını Teoman'dan öğrendim
İşin mutfağını Teoman'dan öğrendim
Ayşegül İnci ilk albümü 'Zamanı Tamir Eden Adam'ı yayımladı ve şimdilerde 'Eskişehir' klibiyle boy gösteriyor. Albümde Ankara'da doğup Eskişehir'de büyüyen, İstanbul'da kendini bulan bir kadının hikâyeleri var.
Haber: MUHSİN TOPYILDIZ / Arşivi

Ayşegül İnci’nin ilk albümü ‘Zamanı Tamir Eden Adam’ Arpej Yapım etiketiyle yayımlandı. Dokuz şarkıdan oluşan ‘Zamanı Tamir Eden Adam’ albümünün en yeni klibi ‘Eskişehir’ şarkısına çekildi. Bir Eskişehirli olarak İnci ile konuşmayı görev edindim. Sanatçıyla ‘Zamanı Tamir Eden Adam’ı ve Eskişehir’i konuştuk.
En baştan başlayalım… Bir röportajınızda ailenizde müzikle ilgilenen kimse olmadığını söylemişsiniz. Nasıl oldu da müzik hayatınıza girdi?
Ablama tamamen hobi amaçlı alınan bir gitarla başladı bütün hikâye. Ablamın gitarına dokunmam yasaktı ve tabii ki yasak olduğu için çok ilgimi çekmişti. Ablamı gözlemleyerek kendi kendime o gitarı çalmayı öğrendim. Daha sonra besteler ve eğitim süreci geldi.
Hobi olarak müzikle ilgilenen birinin albüm yapma fikri nasıl aklına düşer?13-14 yaşlarımda ilk şarkımı yazmıştım ve o gün düştü aklıma albüm fikri. “Keşke albümüm olsa da şarkılarımı insanlara söyleyebilsem” demiştim. Üniversite yıllarımda Eskişehir’de sahne almaya başladım. O zamana kadar her şeyin çok kolay olacağını düşünüyordum ama yolun henüz başında olduğumu, kendimi sürekli geliştirmem gerektiğini anladım. Elimden geldiğince çok sahne almaya çalıştım. Teoman ve Yalın’la birlikte çalıştığım bir dönem oldu. İşin mutfağını orada öğrendim. Piştiğimi düşündüğüm dönemde de albümü çıkarma fikri alevlendi.
İşin mutfağında bu kadar çok gözlem yapabilmiş biri olarak müzik piyasası sizi korkutmadı mı?Korkuttu fakat ben hayallerimin peşinden koşmayı seviyorum. Yıllar sonra yapmadığıma üzülmemek için bu yaşlarda denemek istedim. Hayatta hiçbir şeyden sahnede olduğum kadar keyif alamıyorum.
Yeni klibinizi ‘Eskişehir’ şarkısına çektiniz. Eskişehir’in sizdeki yeri nedir?
Ben sadece yaşadığım şeylerden şarkı yazabiliyorum. Dolayısıyla ilk albümümde mutlaka bir Eskişehir şarkısı olmalıydı. Müzik hayatımın gerçekten başladığı yer Eskişehir.
Sizin öğrenci olduğunuz dönemden sonra Eskişehir çok değişti…
Klip çekimi için gittiğimizde sahne aldığımız yerlerin yıkıldığını gördüm. İnsan duygulanmadan edemiyor. Oradaki hemen her mekânda sahne almıştım öğrenciyken. Klip çekiminde bir taraftan hiçbir şey bitmemiş gibi hissettim, bir yandan da her şeyin değiştiğini gözlerimle gördüm. Yine de Eskişehir’in havası suyu bir başka. Geçen yıl burada ‘ İstanbul Şarkıları Festivali’ düzenlendi. Bu bağlamda bugüne dek bir Eskişehir şarkısı yazılmamış olması çok şaşırtıcı.
Albüme adını veren ‘Zamanı Tamir Eden Adam’ kimdir?
‘Zamanı Tamir Eden Adam’ benim babam. Babam yılların saat ustasıdır. Çocukluğum saatlerin arasında geçti. O tik-tak seslerinin bende farklı bir anlamı vardır. Albüm isminde de babam benim yanımda olsun istedim. Çünkü ailem olmasaydı ben bu işi yapamazdım. Ben bir kadın olarak bu piyasadan korktum. Onlar da benim için korktular ama arkamda sapasağlam durdukları için devam edebildim.