İslam sanatının incileri İngiltere'yi fethedecek

İslam sanatının incileri İngiltere'yi fethedecek
İslam sanatının incileri İngiltere'yi fethedecek
Seccadeler, Kur'an-ı Kerim'ler, halılar, çiniler, nadide eserler... İngiltere'nin en önemli iki müzayede evinde bugün ve yarın İslam eserleri çıkarması var

LONDRA - İngiltere ’nin başkenti Londra’da bugün düzenlenecek bir müzayedede, Osmanlı dönemine ait eserler satışa sunulacak. Dünyaca ünlü müzayede evi Christie’s’de yapılacak ‘ İslam ve Hint Eserleri’ müzayedesinde, Osmanlı dönemine ait, aralarında seccadeler, Kuran-ı Kerim’ler, halılar, İznik çinileri, ibrikler ve hatların yer aldığı 70 kadar eser satışa çıkacak.
Christie’s İslam Sanatları Bölümü Başkanı William Robinson, Osmanlı döneminin tarihi önemine dikkat çekerek, “Ticari olarak da bizim için bu müzayede önemli çünkü Türkler kendi miraslarına çok önem veriyor. Türkiye ’de, bu eserleri satın alıp ülkeye geri götüren çok iyi bir müşteri profilimiz var. Bu profil gittikçe daha da büyüyor” diye konuşuyor.

Dikkat çekici parçalar
Robinson, 407 eserden yaklaşık 70’inin Osmanlı dönemine ait olduğunu belirterek, özellikle İranlı müzisyen Abdülkadir El Meragi’nin Osmanlı Sultanı II. Murat’a ithaf ettiği ve müziğin anlamını tartıştığı felsefi eseri ‘Mekasıd ül-Elhan’ adlı ilmi eserinin, müzayedenin dikkat çekici parçalarından olduğunu söylüyor. Eserin, 1418-21 tarihlerinde yazıldığını ve 400 binle 600 bin sterlin (yaklaşık 880 bin ile 1 milyon 320 bin lira) arasında bir fiyata alıcı bulmasının beklendiğini belirten Robinson, El Meragi’nin, müziğin temel taşlarından biri sayılan eserini 1423 yılında Bursa’ya giderek, bizzat II. Murat’a takdim ettiğini anlatıyor.
Bir diğer dikkat çekici parçaysa II. Mahmut’un, Kaçar hanedanı veliahtı Abbas Mirza’ya yazdığı 1817 tarihli mektup. Robinson, bu eserin de 25 binle 35 bin sterlin (yaklaşık 55 binle 77 bin lira) arasında satılmasının beklendiğini söylüyor. Osmanlı dönemine ait dikkat çekici eserler arasında, 1560 tarihli İznik çinisi sürahi (60-80 bin sterlin), 18. yüzyılın ikinci yarısına ait yaldızlı bakır tombak (20-30 bin sterlin) ve 16. yüzyılın ilk yarısına ait Kur’an-ı Kerim (30-50 bin sterlin) bulunuyor. Eserler Christie’s’in Londra’nın merkezindeki şubesinde sergide...

Meşhur almanak Sotheby’s’de satılacak
Bugün Londra’daki Sotheby’s’de de bir İslam eserleri müzayedesi var. Ağırlıklı olarak kûfi hat sanatı tarzında yazılmış Kur’an ayetleri ve Kur’an-ı Kerim’lerin satışa çıkacağı müzayedede özellikle 9. yüzyılda yazılan Bakara Suresi’ne ait bir ayet dikkat çekiyor. Altın harflerle yazılmış ayetin çıkış fiyatı 470 bin dolar (680 bin TL). Sotheby’s’in yarın düzenleyeceği ve Osmanlı eserlerinin ağırlıkta olduğu bir başka İslam eserleri müzayedesindeyse Kanuni Sultan Süleyman için hazırlanan almanak dikkat çekiyor. Seyyid Ahmet İbn-i Mustafa tarafından hazırlanan almanak, padişahın yıldız haritasını, burçları ve önemli günleri içeriyor. Osmanlı’da az bilinen ama hemen hemen her padişahın büyük önem verdiği bu almanaklarda yer alan zodyak yıldız haritası, padişahın hangi ay neleri yapması ve yapmaması gerektiğini öğütleyen burç yorumlarını da içeriyor. Eser, 79 bin dolardan (114 bin TL) satışa sunulacak. (aa)

 

 


  ETİKETLER:

  Altın

  ,

  İngiltere

  ,

  Türkiye

  ,

  İslam