İslam sanatlarının en büyük müzesi

KAHİRE - Kahire’de, bir zamanlar dünyanın en büyük İslam sanatları müzesi kabul edilen kurum, yedi yıllık bir çalışmanın ardından yeniden açılıyor.
Üç bin yıldan fazladır varlığını koruyan Giza’daki piramitler ve Luxor Tapınakları Mısır ’ın gözdeleri. Antik kültürel mirası turist akınına uğrarken, 7. yüzyılda Mısır’a varan İslam’la birlikte gelişen sanat bir süredir unutulmuş vaziyetteydi. 2003 yılında kapanmadan önce sadece birkaç yüz meraklı ziyaretçisi olan müze, aslında Mısır’ın çılgın başkentinin kalbinde gürültülü bir yolun üzerinde.

Kent merkezindeki tarihi yapı
Yapı; İtalyan Alfonso Manescalo tarafından 20. yüzyılın başlarında tasarlanmıştı ve aralarında sandukalar, işlemeli kapılar, ahşap paravanlar, kaftanlar, kilimler ve seramik eserlerin olduğu binlerce parçayı içeriyordu.
Zamanla, duvarları depremlerle çatladı, ziyaretçisi iyice azaldı ve yenilenme zorunluluğu ortaya çıktı. Kapalı kaldığı süre boyunca, Katar’da ünlü Çinli Amerikan mimar Pei’nin tasarladığı rakip bir İslam sanatları müzesi açıldı ve şimdi herkes onu biliyor. Ama belli ki Kapire Müzesi de tekrar kendini gösterecek. Kahire müzesinim genel müdürü Mohammed Abbas Selim; Reuters ’e ‘Müzemiz yaşlıydı ve duvarlarının güçlendirilmeye ihtiyacı vardı ya da çökecekti’ dedi. Koleksiyondaki 80 bin parçanın içinden 1700 tanesi yenilenen müzede sergilenecek. (Reuters)


  ETİKETLER:

  Mısır

  ,

  İslam

  ,

  Reuters