İsmet Doğan vampir oldu!

İsmet Doğan vampir oldu!
İsmet Doğan vampir oldu!
Haber: Yrd. Doç. Fatİh Balcı / Arşivi

Alan İstanbul ’un yapımcılığında gerçekleşen İsmet Doğan’ın ‘Fragmanlar’ isimli enstalasyonu, gün boyu devam eden video gösterimleriyle kısa süreliğine Yeşilçam Sineması’nın fuayesinde izleyicileri bekliyor. Yıllardır üzerinde durduğu beden politikalarını bu kez popüler kültür üzerinden sorgulayan Doğan, özellikle korku sinemasının en bilindik temalarını dönüştürerek yeniden okumamızı istiyor. Sinematografik atmosfer içinde kurguladığı video (Fragman) ve afişlerde Doğan, kendini başrole koyuyor ve aynalar kullanarak izleyiciyi vampir imgeleriyle yüzleşmeye davet ediyor.
İsmet Doğan, bu çalışmasında kendini yamyam ve vampir olarak gösteriyor, bu figürlerin bilindik yüzlerini kendi yüzüyle değiştiriyor, onların yerine kendini koyuyor. Doğan, bazen kötü rolde bazen de kurban rölündedir. İmgelerin en bilindik olanı Dracula. Dracula’nın tekinsiz olmasına karşın etkileyici olması nereden gelmektedir? Bu türün günümüzdeki örneği olan ‘Alacakaranlık’ serisinin karakterleri de yeni nesil için benzer bir tekinsizlik ve bununla paralel bir çekiciliğe sahip. Doğan’ın enstalasyonunun bütününe baktığımızda özde söylenmek istenen şeyle paralel bir durumdur bu. Doğan bize hepimizin birer vampir olduğunu, yamyam olduğunu (mu) söylemekte... Peki, bu kötü bir durum mudur? Değil. Bu öncelikle bir durum tespitidir. 

Ayakta kalmak için...
Yakın dönemde kaybettiğimiz Prof. Ünsal Oskay’ın ‘Çağdaş Fantazya’ kitabı bu popüler kültür ürünlerinin oldukça kapsamlı analizini vermekteydi. Buna göre İsmet Doğan’ın ele aldığı bu ürün ve imgeler toplumsal bilinçaltımızın birer yansımasıdır. Yamyamlar ve kan içen bu yaratıklar aslında bizim hayatımızın dönüştürülmüş birer yansımasıdır. Hayatımız gittikçe artan bir rekabet içinde sürmektedir. Ayakta kalmak ve bu yaşam mücadelesi içinde varlığını sürdürmek ancak birilerini ‘öldürmekle’ mümkündür. ‘Kan akıtmak’ ve acımasız olmak varlığını sürdürmek için zorunlu bir duruma dönüşmüştür.
İsmet Doğan’ın ‘Fragmanlar’ enstalasyonu 20 Nisana kadar Yeşilçam Sineması’nda.