İstanbul 2010 Chopin piyano haftaları

İstanbul 2010 Chopin piyano haftaları
İstanbul 2010 Chopin piyano haftaları
Frederic Chopin'in doğumunun 200. yılı nedeniyle İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti tarafından düzenlenen etkinlik, 11 Nisan'da başlayacak 9 Mayıs'a kadar sürecek


İSTANBUL - İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı tarafından müzik tarihinin en iyi piyano müziği bestecisi olarak kabul edilen Frederic Chopin’in doğumunun 200. yılı nedeniyle düzenlenen "İstanbul 2010 Chopin Piyano Haftaları" 11 Nisanda başlayacak.

İstanbul 2010 AKB Ajansı tarafından yapılan yazılı açıklamada, "2010 Dünya Chopin Yılı" kutlamaları kapsamında düzenlenen etkinliğin 11 Nisan Pazar günü Kadıköy Süreyya Operası Sahnesi’nde gerçekleşecek resitalle başlayacağı bildirildi.

Açıklamada, Muhidddin Dürrüoğlu’nun açılış resitali ile başlayacak etkinliğin 9 Mayıs Pazar günü Emre Elivar’ın kapanış resitali ile son bulacağı kaydedildi.

4 hafta sürecek resitaller dizisinde, dünyaca tanınmış 5 Türk ve 4 Avrupalı piyanistin, Polonyalı besteci Chopin’in en sevilen eserlerine, 2010 yılının Avrupa Kültür Başkenti İstanbul’da ses vereceğine dikkat çekilen açıklamada, İstanbullu klasik müzik dinleyicilerine de keyifli anların yaşatılacağı belirtildi.

Açıklamada, etkinlik kapsamında İstanbul’un çeşitli konser salonlarında, genç kuşağın ünlü Türk piyanistleri ve Macarların önemli virtüözlerinin ağırlanacağı vurgulandı.

Konser biletlerinin Biletix üzerinden 35, 30, emekli ve öğrenci 15 TL olmak üzere satışa sunulduğu kaydedildi. (aa)