İstanbul bienal sayesinde dünyanın en etkin sanat şehirleri listesinde

İstanbul bienal sayesinde dünyanın en etkin sanat şehirleri listesinde
İstanbul bienal sayesinde dünyanın en etkin sanat şehirleri listesinde
ABD'nin önemli sanat platformlarından Artsy'de, güncel sanat alanında dünyanın en etkin ve ilham verici 15 kentini listeleyen bir haber yayımlandı. İstanbul'a bu listeye 12. sırada yer verilirken bu kararın başlıca nedeni olarak da uluslararası medya ve sanat çevrelerinde geniş yankı uyandıran 14. İstanbul Bienali gösterildi. Bienalin İstanbul Modern'deki sergisi ise 2015'in en iyi müze sergileri arasında.

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından 5 Eylül - 1 Kasım 2015 tarihleri arasında düzenlenen ve 545 bin izleyiciye ulaşarak rekor kıran 14. İstanbul Bienali’nin uluslararası arenadaki yankıları devam ediyor. 

Geçtiğimiz hafta, ABD’nin önemli sanat platformlarından Artsy’de, güncel sanat alanında dünyanın en etkin ve ilham verici 15 kentini listeleyen bir haber yayımlandı. İstanbul’a bu listeye 12. sırada yer verilirken bu kararın başlıca nedeni olarak da, uluslararası medya ve sanat çevrelerinde geniş yankı uyandıran 14. İstanbul Bienali gösterildi.

‘15 Sanat Şehri’ başlığıyla sunulan listede New York, Londra gibi merkezler, Sao Paulo, Singapur ve İstanbul gibi yükselen yıldızlarla aynı listede yer alıyor. Haberde, Carolyn Christov-Bakargiev tarafından şekillendirilen 14. İstanbul Bienali’nin, geçtiğimiz sonbaharda tüm dikkatleri Boğaz eksenine kaydırdığı belirtilirken, şehrin 30’dan fazla galeri, 10’un üzerinde sanat müzesi ve iki önemli sanat fuarına da ev sahipliği yaptığı vurgulanıyor. (Habere şuradan ulaşabilirsiniz: https://www.artsy.net/article/artsy-editorial-contemporary-art-s-most-influential-cities)

BİENALİN İSTANBUL MODERN SERGİSİ 2015’İN EN İYİ MÜZE SERGİLERİ ARASINDA

36 mekana yayılan 14. İstanbul Bienali’nin, İstanbul Modern’de yer alan “Kanal” başlıklı sergisi, ABD menşeli Blouin Art Info dergisi tarafından 2015’in en iyi müze sergileri arasında gösterildi. MoMA, Art Institute of Chicago, Guggenheim, Whitney Museum of American Art gibi dünyanın önde gelen müzelerinin yer aldığı listede, Christov-Bakargiev’in İstanbul Modern’deki bienal sergisinde, bilim insanları, felsefeciler, tarihçiler, romancılar ve sanatçılar gibi farklı disiplinlerden katılımcıları bir araya getirerek, yılın en önemli sergilerinden birine imza attığı vurgulanıyor.
(Habere şuradan ulaşabilirsiniz: http://www.blouinartinfo.com/news/story/1296382/the-best-museum-exhibitions-of-2015)

İstanbul Kültür Sanat Vakfı tarafından, Koç Holding sponsorluğunda 16 Eylül–12 Kasım 2017 tarihlerinde gerçekleştirilecek 15. İstanbul Bienali’nin küratörü, 2016 yılında açıklanacak.