İstanbul bu gece sokaklarda

İstanbul bu gece sokaklarda
İstanbul bu gece sokaklarda

Taksim ve Sultanahmet meydanlarıyla, Pendik, Bağcılar, Beylikdüzü, Kadıköy?de hazırlıklar dün tamamlandı. fotoğraf: Uğur Can / dha

2010 Avrupa Kültür Başkenti kutlamaları bu gece yedi noktada konser ve gösterilerle başlıyor. Kültür merkezleri de açık olacak

İSTANBUL -İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti ‘tacı’, bu gece Haliç Kongre Merkezi başta olmak üzere Taksim, Kadıköy, Sultanahmet, Beylikdüzü, Pendik ve Bağcılar meydanlarında düzenlenecek etkinliklerle İstanbul’un başına konuyor. 2010 yılı boyunca bu tacı taşıyacak İstanbul’un dünya podyumunda yanından yürüyecek şehirler ise Almanya’dan Essen ve Macaristan’dan Pecs.
Haliç Kongre Merkezi’nde 18.00’de başlayacak resmi açılış törenine Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın yanı sıra Avrupalı diplomat ve devlet adamlarıyla üç bine yakın davetli katılacak. Konuşmaların ardından 19.00’dan itibaren Yekta Kara’nın hazırladığı ‘İstanbul Büyüsü’ isimli gösteri izlenecek. Üç yüz sanatçının görev alacağı gösteri, sanatın her dalından İstanbul’a dair önemli parçalar barındırıyor. Cüneyt Türel’in Orhan Veli’den şiirlerle açacağı gösteri Yetkin Dikinciler’in Necip Fazıl’dan ‘Canım İstanbul’u okuyacağı MFÖ’nün ‘Bu Sabah Yağmur Var İstanbul’da Sertap Erener’in ‘Beyoğlu’nda Gezersin’ şarkılarıyla devam edecek. Gösteride Fatih Erkoç, Kubat, Zuhal Olcay gibi şarkıcılar İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası, Devlet Opera Korosu, İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası Çocuk Korosu, İstanbul Tarihi Türk Müziği Topluluğu gibi topululuklar sahneye çıkacak.
Gösterilerin ardından Cumhurbaşkanı ve Başbakan Haliç Kongre Merkezi’nin önündeki iskelede ışık ve havai fişek şölenini başlatacaklar. Bu şölen, konserlerin verileceği diğer meydanlarda dev ekranlardan izlenecek ve ardından bu altı meydanda konserler başlayacak. Kadıköy’deki balon gösterisi de diğer meydanlardaki ekranlardan izlenebilecek.
Ayrıca etkinlikler dolayısıyla kentin kültür mekânları da gecenin ilerleyen saatlerine kadar gezilebilecek. Ayasofya Müzesi, Dolmabahçe Sarayı, Askeri Müze, Sabancı, İstanbul Modern, Pera, Rahmi Koç ve Oyuncak Müzeleri kapılarını 24.00’e kadar açık tutacak.

Taksim
20.30 - Ateş Tiyatrosu
21.15 - Tarkan Konseri
22.20 - Kapanış
Sunucu: Ziya Kürküt

Kadıköy
19.00 - Balon Tiyatrosu Gösterisi
20.20 - Mor ve Ötesi Konseri
21.20 - Kapanış
Sunucu: Volkan Severcan

Sultanahmet
19.00 - Mehteran Konseri
20.20 - Mercan Dede Konseri  Sunucu: Hande Kazanova

Beylikdüzü
20.20 Nil Karaibrahimgil Konseri
Sunucu: Asuman Dabak

Pendik
20.20 Kıraç Konseri
21.20 Havai Fişek Gösterisi ve kapanış
Sunucu: Gülhan Şen

Bağcılar
20.20 Zara Konseri
Sunucu: Jess Molho

19.00’dan itibaren Kadıköy’deki ‘Balon Gösterisi’ ile 20.10’da Haliç’teki havai fişek gösterisi bütün meydanlardan canlı olarak izlenebilecek. 
(Kültür Sanat)


    ETİKETLER:

    Bağcılar