İstanbul için senaryoyu değiştirdiler

İstanbul için senaryoyu değiştirdiler
İstanbul için senaryoyu değiştirdiler
Le Carre uyarlaması 'Köstebek'in Hong Kong bölümü, yönetmen burayı 'daha artistik' bulduğu için İstanbul'a taşındı

‘Tinker Tailor Soldier Spy’ (Köstebek) filminin pek çok sahnesi İstanbul ’da çekildi. Filmin İstanbul sahneleri için AZ Celtic Films şirketi ile çalışıldı. Yaklaşık 20 gün süren İstanbul çekimlerinde Karaköy ve Beyoğlu sokakları kullanıldı. Kitabın orijinalinde, hikâyenin Hong Kong’da geçen kısmı, yönetmen Tomas Alfredson’un İstanbul’u çok farklı ve ‘artistik’ bulması üzerine İstanbul’a alındı. Yani kitapta hikâyenin Hong Kong’da geçen kısmı filmde İstanbul’da geçiyor.
Ayrıca Paris’te geçen bazı sahneler de hem Fransa’da çekim ücretlerinin yüksek oluşu hem de İstanbul’un mekânsal açıdan zenginliği dolayısıyla burada yapıldı. Bunun için, Türkiye ’den Deniz Göktürk Kobanbay’ın sanat yönetmenliğinde çalışan bir ekip, İstanbul sokaklarını Paris’e dönüştürdü. Film için sokakların tabelaları değiştirildi. Çekimlere ev sahipliği yapan Çukurcuma 49, 1970’lerin Paris’indeki kuru temizlemeci gibi dekore edildi.
Dönem filmi çekmek için Türk dizi sektörünün birikimi de işe yaradı ve filmin bazı sahnelerinde ‘Öyle Bir Geçer Zaman Ki’ dizisindeki hazır dekorlar kullanıldı. ‘Köstebek’in başrol oyuncularından ‘Başlangıç’la ün kazanan tanıdığımız Tom Hardy, çekimler için geldiği İstanbul’da üç hafta geçirdi.


İşin ekonomik yanı
‘Köstebek’ ayrıca Türkiye’de çekilip KDV iadesi alan ilk yabancı film oldu. AZ Celtic Film’den Zeynep Santıroğlu bu konuda; “İlk örnek olmasına rağmen işler hızlı ilerledi, sorunsuz iade yapıldı. Gelir Vergisi Yasası’ndaki değişikliğin ardından, bu yasadan ilk yararlanan film ‘Köstebek’ oldu. Bu yabancı filmler için büyük bir teşvik ancak bununla kalmaması gerek. Çünkü Türkiye’nin bu alanda rakibi olan diğer ülkeler, mesela Malta, Fas, Güney Afrika’nın yasaları yabancı filmlere sadece KDV iadesi uygulamıyor aynı zamanda teşvik ücreti de veriyorlar. Türkiye’de şu an bununla ilgili Kültür Bakanlığı’yla görüşme halindeyiz, bu konuda bir teşvik yasası da çıkacak önümüzdeki dönemde. Burada büyük bir potansiyel var. Örneğin ‘Köstebek’in çekimi iyi geçtiği için, Ben Affleck’in ‘Argo’ filminin sahnelerini çektik burada” diye konuştu.